2009. január 31., szombat

Flamand gombasaláta

Hozzávalók: 10-12 db kisebb champignon gomba, két deci tartármártás, 1 citrom, 20 deka hideg sülthús, 5 darab kemény fõtt tojás, egy darab nagyobb ecetes vagy kovászos uborka, két-három szelet szardella, egy nagyobb fõtt burgonya. 10 deka trappista sajt, törött bors, kevés édespaprika, egy kiló sárga, édeshúsú zöldpaprika, 2 deci borecet, kevés cukor, négy evõkanál étolaj, kevés metélõhagyma.

A gombának a csutkáját levágjuk, majd apróra vágva a gomba szárát, az egészben hagyott gombafejekkel együtt citromos sós vízben megpároljuk. Párolási idõ 3 perc. A gombákat a lében hagyjuk kihûlni, az aprógombát kiszedjük és egy tányérba téve, összekeverjük a következõkel: a sültet megdarálva, az 5 darab kemény tojás sárgáját a szardella szeletet megkaparva az uborkát tormareszelõn lereszelve, a fõtt burgonyát és a sajtot apró kockára vágva, kevés só, törött borssal, paprikával ízesítve és annyi tartármártással összekeverve, hogy jó kemény, formázható legyen a töltelék. Most a tíz darab fél tojást megtöltjük úgy, hogy a gombára helyezve egy ujjnyi vastagságban látható legyen a töltelék. Alul az egész gomba, tetején a fél töltött tojás. A finom metéltre vágott zöldpaprikát forró sós vízzel leöntjük, majd marináljuk.

Citromos gombasaláta

fél kiló gomba
2 hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyemzöld
1 citrom leve
5 szem koriander
2 evőkanál borecet
4 evőkanál olaj

bors

A gombát megmossuk, leitatjuk róla a nedvességet, és hosszában vékonyan felszeleteljük. Hozzáadjuk az apró kockára vágott hagymát és az átpréselt zúzott fokhagymát, koriandert, a citrom levét. Sózzuk, borsozzuk, majd a hűtőben tesszük egy jó órára. Meghintjük petrezselyemzölddel, olajjal locsoljuk.

Gombasaláta

Gombasaláta recept

Hozzávalók:

» 1 kg gomba
» ecet
» só
» 1/2 kg vöröshagyma
» borecet
Elkészítés ideje:

30 perc
Elkészítés módja:

A gombát megtisztítjuk, majd félbevágjuk, vagy ha nagyok, felszeleteljük. Sós, ecetes vizet forralunk, majd a gombára öntjük. Lefedve 60 percig állni hagyjuk. Utána lecsöpögtetjük, majd a felkarikázott hagymával, 1 mokkáskanál sóval és 1 evőkanál borecettel üvegekbe rétegezzük. A tetejére több só és ecet kerül, majd hurkapálcika segítségével lenyomjuk, lezárjuk, és hideg helyre állítjuk.

Gombasaláta

Konyhaweb

* Hozzávalók:

50 dkg apró csiperkegomba
1 ek fehérborecet
kevés citromlé
1 ek olívaolaj

fekete bors
1 gerezd fokhagyma
petrezselyemzöld

* Elkészítés:

A gombát megtisztítjuk, és negyedekre vágjuk, majd sós, borecetes vízben néhány percig fõzzük, hogy ne legyen túl puha. Leszûrjük és lecsöpögtetjük.
Összekeverjük az olajat, sót, borsot és a citromlét, és beletörjük a fokhagymát. Ezt az öntetet ráöntjük a gomára és jól összekeverjük.
Apróra vágott petrezselyemzölddel megszórjuk a tetejét, és letakarva 1 órát állni hagyjuk. Ha szükséges, tálalás elõtt utánaízesítjük.

Tejes kalács recep

Tejes kalács recept
Tejes kalács recept
Kategória:
Kenyerek, péksütemények

Hozzávalók:
lisz
élesztő
tej
tojás
cukor

vaj

Elkészítés:
1 kg liszthez 2-3 dkg élesztőből 2-3 dl tejjel gyenge kovászt készitünk,és a lisztbe öntve hadjuk megkellni.Ha megkelt a következőket adjuk hozzá:2-3 tojás,kevés cukor,csipetnyi só,másfél dl olvasztott vaj fele,és annyi langyos tej amennyit felvesz.Dagasztás közben öntjük a tészta alá a megmaradt zsiradékot,és bedolgozzuk,szinte hajtigatva ettől lesz foszlos a kalács,azután vagy formába teszük, vagy megkelesztve fonjuk és a tepsin tovább kelesztjük.Egyenletes tűznél szép pirosra sütjük.

2009. január 3., szombat

Kocsonya

receptura.hu - Receptek - Kocsonya 5
Kocsonya 5


Beküldő:
Értékelés: / (3 Szavazás)
Megjegyzés:


Hozzávalók:

3 kg kocsonyahús vegyesen (láb, fül, orr, farok, csülök, bőrke, sovány fejhús), 4,5 l víz, 3 kávéskanál só, 3-5 szem bors, ízlés szerint pirospaprika, vöröshagyma, fokhagyma.




Elkészítés:

A húsdarabokat gondosan meg kell tisztogatni, többször megmosni, és a lábvégeket hosszában kettévágni. Jobban elaprózni nem érdemes, mert csontszilánkos lehet.
A fület négyfelé, az orrát két-három darabba vágjuk. Annyi vizet öntünk rá, amennyi háromujjnyira ellepi. Tegyünk bele sót, de csak keveset, mert amire a kocsonyahús puhára fő, a felesleges víz elfő, és így sósabb lesz a lé. Ez az étel ízletesebb, ha a kocsonyának valókat a sertésvágás után két hétre sóba tesszük. Ha sózott húsból készítjük, még óvatosabbak legyünk a sózással. Ha esetleg a lé nagyon lefőne, és a hús még nem puha, önthetünk utána vizet, de ha már elkészült, akkor nem szabad vízzel pótolni, mert nem dermed meg. Sokan jobban szeretik a levét, mint a húst, és sok levet öntenek rá. Van aki répát és petrezselyemgyökeret is tesz a kocsonyába. Az Alföldön inkább csak fokhagymát szokás. Ha a hús már puha, levesszük a tűzről, és kb. negyed óra hosszat hagyjuk higgadni, a tetejéről leszedjük a zsírt, levét átszűrjük, újra hagyjuk higgadni. Ezalatt a húsokat a tányérokra elosztva szétrakjuk úgy, hogy minden tányérra jusson húsos és csontos rész is. A főzés közben kiesett csontokat már ne tegyük közé. (Van, ahol kicsontozzák a megfőtt húsokat, de felesleges.)
A húsra ráöntjük a letisztult levet. Ha egy keveset hűlt, hintsük meg a tetejét piros csemegepaprikával. (Könnyen megtudhatjuk, hogy jó-e már a kocsonya leve, ha egy kistányérra teszünk egy fél levesmerőkanállal, kitesszük a hidegre, és ha egy negyed óra alatt megkeményedik, akkor megfőtt a kocsonyánk.) Ha a kocsonyát több napig el akarjuk tenni, ne szedjük le a zsírját. A kész kocsonya hideg helyre, de sohasem a fagyra teendő, mert nem fagynia, hanem megalvadnia kell.