2011. június 20., hétfő

Baconos burgonya (kivételesen képekkel)

Egészen biztosan olvastam már valahol valamilyen hasonló recepet, de nem emlékszem rá. ma este viszont éhesek lettünk.

Két főre fél kiló újkrumplit számítottam. Rendes eresztés volt, az erre a célra való körömkefével hamar hagyta magát megtisztítatni. A megtisztított burgonyák végéből egy kis darabot levágtam, hogy meg tudjanak majd állni az edényben, és a másik végük felől lyukat készítettem.

A lyukak felőli nézet

A kiszerelt darabok sem vesznek majd kárba:

A burgonyák vége és a kiszerelt "rudak"

azok is be fognak kerülni az edénybe. A nyílásokba feltekert bacon szeletek kerültek:

A tálba helyezés előtti állapot

Inkább egy magasabb, de pont megfelelő alapterületű tálat választottam, ezt kibéleltem bacon szeletekkel:

A bacon szeletek

A megtöltött buronyadarabokat két, keresztbefektetett bacon szelettel felöltöztettem, és egy fogpiszkálóval rögzítettem:

Az első darab

Az összes felöltöztetett burgonya behelyezése után a hézagokba elhelyeztem a maradék burgonya darabkákat:

Sütésre készen

Az én sütőmben körülbelól húsz percet kellett sütni. Eközben bő három deci tejfölhöz hozzáadtam egy tojás sárgáját, némi őrölt fehérborsot érzéssel, és pár csipet sót is, majd az egészet elkevertem. Miután a krumpli már majdnem egészen átsült, kivettem a sütőből, és elkezdtem rá felhordani a tejfölt:

Tejfölözés 

Az összes tejföl végül el is lepte az edény tartalmát:

Tejfölben úszva

Pár percre visszatettem a sütőbe. Amikor a burgonyák már megpuhultak (fogpiszkálóval ellenőriztem), akkor a sütő helyett mikrosütőben folytattam. Addig kellett sütni, amíg a tejföl össze nem áll, úgy ahogy illik:


illetve egy kicsit közelebbről ez talán még jobban látszik:

Közelebbről

Mivel ez egy határozottan nehéz étel, ezért az elfogyasztása előtt pár stampedli fürtös meggy pálinkával alapoztunk.  Csak sózni kellett. Hamar el is fogyott.

2011. május 18., szerda

Minimalista recept: reprodukálható, ehető kenyér bő egy óra alatt

Ez a recept már a türelmetlen háziasszonyoknak és háziembereknek is reprodukálható, nincs benne semmi szertartás, faxni. A sütemények sütése sokkal macerásabb. 

Eszközök, hozzávalók:

A sütéshez:
- Panasonic Dimension 4 Mikrosütő (forró levegős program, 230 fokon);
- megmagasított alacsony, kerek sütőrács;
- kerek, nyitható, felfelé táguló fém tortaforma sütőlap gyanánt;
- egy vízzel megtöltött jénai fedél a mikró forgótányérjára;

Az előkészítéshez:
- Elektromos mérleg;
- dagasztótál;
- féloldalasan ívelt tortasimító lap (az enyém a Fackelmanntól van);
- Kézi mixer dagasztófejjel (Bosch, ötfokozatú);

- adagoló kanalak;
- félliteres mérőedény;
- vizező ecset.

Hozzávalók:
- búzaliszt - 350g;
- fehér rozsliszt 75 g;
- teljes kiőrlésű rozsliszt - 75 g;
- sikér 10-14 g;
- só 12 g
- cukor - egy kiskanál;
- élesztő
- víz 300 ml.

A száraz hozzávalókat az élszető és a cukor kivételével belemérjük a mérleg edényébe, majd az egészet beborítjuk a dagasztótálba. A félliteres mérőedénybe kimérünk 300 ml meleg vizet (40 fokosnál ne legyen melegebb). A cukrot és az elmorzsolt élesztőt a vízbe szórjuk, elkeverjük, majd beöntjük a dagasztótálba.

A mixerrel elkezdjük az anyagok összedolgozását. Alacsony fordulaton érdemes indítani, hacsak nem akarjuk a konyhában is elosztani a még porló nyersanyagot. A tészta összeállásával arányosan növeljük a fordulatszámot. Amikor már majdnem minden lisztet felvett a tészta, akkor leállunk egy kicsit, és a tortasimítóval levakarjuk a még be nem dolgozott anyagot az edény faláról és azt is bedolgozzuk.

Körülbelü öt perc után a tészta már homogén, selymesen csillogó és szálat húz. A dagasztással készen vagyunk. Ha jól dolgoztunk, akkor a tészta csak kicsit fog ragadni, és a tortasimítóval noszogatva hamar le fog jönni az edény faláról. Ez a vízmennyiségtől függ. Érdemes pontosan mérni (taspasztalat).

A kész tésztát kézbe véve ütögetjük, pofozzuk, gyúrjuk. Az edénybe visszahelyezve ki tudjuk alakítani a cipó formáját. A kilapított anyag széleit a közepe felé visszahajtva nyomkodjuk. Ez lesz a kenyér alja.

A kész labdát a sütőlapra helyezzük, eligazgatjuk. A tortasimító elegendően éles szerszám, azt bevizezve, késként használva, megejtjük a kenyéren a metszéseket.


Az így elkészült kenyeret vizzel beecseteljük, lezárjuk a felszínt. A tészta kelése közben keletkező gázbuborékokat így bezárva maradnak.

A kelő kenyeret erősen figyeljük. Körülbelül 10-15 perc után a kenyér már jelentős mértékben megkelt. Mivel a kelés folyamata ennyire gyors, nincs idő a sütő előmelegítéssel játszani. A kenyeret betesszük a hideg sütőbe, és az előmelegítést is beszámítva egy órát adunk neki.Körülbelül háromnegyed óra múlva már meg is sült.

Ha megsült, akkor rácsra tesszük (nekem a mikró kerek, magas rácsa adja magát), és rendesen megmosdatjuk vízzel. Ettől lesz szép fényes a kenyér, és végül puhább a héja.



A becsült időszükséglet hetvenöt perc. Az elkészült végterméket egészen ehetőnek mondják.

2011. május 11., szerda

A bolti lisztekről és az ő sikertartalmukról

Mostanában egyre tömörebb kenyerek készültek. Szombaton egy közönséges fehérkenyeret sütöttem. Annyira felbosszantott az előző kenyér tömörsége, hogy megnöveltem a sikéradagot körülbelül a másfélszeresére.

A kenyeret sütőformában sütöttem. Így könnyen nyomon követhető a kenyér magasságának változása kelesztés és sütés közben. Jelzem, ha sütőformát használunk, akkor sem árt a kenyeret lezárni, attól magasabb lesz.

A kenyér még a mai napon is ehető volt és kezdett a struktúrája a felfújt kenyerekhez hasonlítani.

Tegnap egy házi jellegű kenyeret sütöttem húsz százalék rozsliszt tartalommal. A sikéradagot megdupláztam. A kelesztési időre jobban kell figyelni, mert hamarabb túlkel a tészta. Ez is történt. A dupla sikéradag hatására a kenyér szebb lett, a struktúrűja egyenletes maradt, de a lyukak nagyobbak lettek.

Program gyanánt a sikértartalom emelésének a hatását fogom vizsgálni. Érdeklődve várom, hogy vajon mennyi sikér is kell egy BL-55 búzalisztből készült kenyérbe, hogy a régi kenyerek jellegzetességeit reprodukálni lehessen.