2008. március 23., vasárnap

Bélszín Mátyás király módra

http://szakacskonyv.fplanet.hu/propview.php?view=1112


Típusa: Marhahúsok

Hozzávalók: 8 vékony szelet bélszín, 8 vékony szelet borjú- vagy disznómáj, 8 zsemleszelet, 20 deka gomba, só, törött fekete bors, a sütéshez zsír.

A zsírban ropogósra sütjük, majd forró tálra rakjuk a zsemleszeleteket. Ugyanebben a zsírban megsütjük a megborsozott hússzeleteket és mindegyiket egy zsemleszeletre fektetjük. Végül a májszeleteket is megsütjük és befedjük velük a húst. A gombát négybe vágjuk, beletesszük a megmaradt zsírba, megsózzuk, borsozzuk és pár percig pároljuk. Végül a máj tetejére szórjuk és azonnal tálaljuk. Szokás még a rakott pirítósok tetejére zsírban sült hagymakarikákat hinteni.

Sült vaddisznószelet

Szakácskönyv/Vadhúsok/Vaddisznó - Wikikönyvek

(zsemlegombóccal, vadasmártással áfonyával)

* 1,6 kg Vaddisznó karaj (vagy comb)
* 1 csomag Vadak fűszerkeverék
* 1 dl olíva olaj
* 5 dkg mártás sűrítő vagy liszt
* 15 dkg áfonya lekvár
* 2 dkg ételízesítő delikát
* 10 db zsemle
* 10 dkg zsemle morzsa
* 4 db tojás
* 1 csomag petrezselyem zöld
* 6 dkg só

Díszíteni:

* Sárgarépa
* Petrezselyem

A vadhúst tisztítás, mosás után 2-3 db-ba vágva enyhén besózzuk és a fűszerkeverékkel minden oldalát beszórjuk. Nagyméretű lapos lábasban olíva olajat forrósítunk és ebben sütjük, közben forgatjuk, hogy szép piros pörzs felülete legyen. Majd felöntjük annyi vízzel, hogy félig ellepje. Az összes fűszerkeveréket beleszórjuk és sózzuk, 30-40 percig főzzük, aztán leszűrjük. A levéből mártást készítünk: Lisztet kevés vízzel simára keverünk és szűrőn keresztül hozzáöntjük a vadas léhez. A húst vágódeszkán felszeleteljük és a mártásba téve újramelegítjük.

Zsemlegombóc: Száraz zsemléket felkockázunk, egy kis vízzel megáztatjuk, majd zsemlemorzsával, tojással összegyúrjuk, sóval, delikáttal, petrezselyemzölddel ízesítjük. Gombócokat formázunk és forrásban lévő sós vízben megfőzzük. Ha feljön a víz tetejére minden gombóc, akkor van készre főve. Leszűrjük és tálaljuk. A tányért díszíthetjük: sárgarépa, petrezselyem szelettel, illetve gyümölccsel (licsivel).

2008. március 15., szombat

Mulard kacsamell pirított szalonnás burgonyával, rozmaringos karamellizált gyümölccsel

2006-10-20 Péntek 11:31

Remekül kiegészíti a kacsamellet a pirított szalonnás burgonya és a rozmaringos karamellizált gyümölcs. Ehhez az ételhez Rhone völgyi Grenes testes borát ajánljuk.

Hozzávalók 4 főre:
2 db csontozott kacsamell bőrrel
8 szem közepes burgonya
1 fej vöröshagyma
1 ujjnyi vastag szelet kolozsvári
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál kristálycukor
2 alma
2 körte
15-20 szem nagy szemű ropogós szőlő
Só, bors (ízlés szerint)

A burgonyát héjában sós vízben megfőzzük, meghámozzuk és apró karikára vágjuk. A vöröshagymát és a kolozsvári szalonnát 1x1 cm-es kockákra vágjuk. A kacsamellet felhasználás előtt sózzuk, borsozzuk és zsír nélkül a bőrös oldalára fordítva a serpenyőben, lassú tűzön 10-12 percig, majd átfordítva a másik oldalát is a hús vastagságától függően 8-10 percig sütjük. Arra ügyeljünk, hogy a hőmérséklet állandó legyen és a kisülő kacsazsír ne feketedjen meg. Ekkor vegyük ki a kacsamellet tányérra, hagyjuk 15-20 percig pihenni.
A serpenyőbe öntsünk egy kis kacsazsírt, dobjuk bele a szalonnát, burgonyát és süssük minden oldalát ropogósra. Sózzuk borsozzuk és adjuk hozzá a vöröshagymát, amellyel még egy-két percig forgassuk össze.
A burgonyát tányérra halmozzuk, rászeleteljük a megmelegített kacsamell filéket. A kifolyó kacsamell nedvet felfogjuk, pici cukrot karamellizálunk, melybe a lehámozott tisztított gyümölcsöt megforgatjuk, addig amíg a cukortól halvány, barnás árnyalatot nem kap. Ekkor nagyon kevés Calvadost önthetünk hozzá, amivel flambírozzuk. Ezt is tálaljuk a burgonya és a szeletelt kacsamellhez.

Szilvamártás

www.totalfood.hu


2008-01-24 Csütörtök 14:57

Egy ünnepekkor fogyasztott tipikus kínai különlegesség!Egy kicsit csípős, savanyú, tavaszi tekercshez, sült kacsához szokták fogyasztani, meg olyan ételekhez, amiket jellegzetesen az ünnepkor fogyasztanak.

Hozzávalók 4 főre:
Sárga ringló szilva idény szerint 1kg
Csillagánizs
Őrölt fahéj 1 késhegynyi
Fokhagyma 2-3 gerezd zúzott
Őrölt chili paprika vagy cayen bors ízlés szerint ajánlott egy csapott kávéskanálnyi
Szegfűbors
Világos szójaszósz
Keményítő
Szecsuani fűszerkeverék kínai 5 fűszerből
Nádcukor

Almaecet vagy fehér borecet

Elkészítése:

A leforrázott sárga szemű szilva szemeknek lehúzzuk a héját, kimagozzuk, nagyon pici vízzel feltesszük főzni, mint egy lekvárt. Amikor félpuhulásnál járunk, hozzáadjuk a fűszereket és a többi hozzávalót, kivéve az 5 fűszerkeveréket. Ezután több órán keresztül lassú tűzön főzzük, hogy teljesen szétfőjön. A legvégén mikor szétfőtt beállítjuk a sűrűséget vízben kikevert keményítővel. Ekkor adjuk hozzá az almaecetet vagy borecetet és ezután fűszerezünk, ekkor jön hozzá a kínai 5 fűszerkeverék. Készre főzzük és hidegen tálaljuk. Tavaszitekercs megvásárolható mélyhűtött állapotban hipermárketekben. Ezzel a mártással tálaljuk.

Banános szendvics

Receptek


Majdnem minden ír ismerősömnek volt szerencséje ehhez az alábbi fura, főleg tízóraiként, vagy uzsonnaként használt szendvicshez. Severenna nevű kolléganőm gyakran ezt ette a 11 órai teaszünetben. Mielőtt bárki elborzadna, hogy juj, banán és kenyér, hadd áruljam el, hogy van epres szendvics is, amit kissé megborsozva illik enni, de az nagyon angol találmány, tehát nem fog itt szerepelni :-).

Hozzávalók: 1 főre: 4 szelet toast-kenyér, simán, vagy kicsit megpirítva; 1 karikára szelt banán (a már érettebb fajtából); kevés vaj.

Az enyhén megpirított v. pirítatlan kenyereket vékonyan megvajazzuk, majd a banánkarikákat szorosan egymás mellé rakjuk az egyik kenyérre. A másikat is rátesszük, tenyerünkkel összenyomjuk, hogy ne váljanak széjjel, majd a szendvicset saroktól-sarokig keresztben elvágjuk, hogy két, háromszög alakú szendvicset kapjunk. Tea mellé remek!

Húsvéti sonkagombóc-leves

Dalla cucina, per te

2007. március 28.
2 hozzászólás
Fejezetek: Húsvét, Leveske
Hozzávalók: H-sonka, MADEINHUNGARY, recept, ZF-petrezselyem, Z-sárgarépa

Már 10 éve is annak, hogy ezt a levest minden Húsvétkor elkészítem. Más, mint a megszokott húsvéti levesek, (van egyáltalán ilyen?) kissé savanykás is és minden sonkamaradékot fel lehet használni. (Ha van maradék, de érdemes úgy csinálni, hogy legyen.) Én először levágok néhány sonkaszeletet az egész, ép sonkából, a maradékból pedig, (főleg a két végéből) elkészül a sonkagombóc-leves.

Húsvéti sonkagombóc-leves

Húsvéti sonkagombóc-leves

250 g füstölt hús, sonka
200 g sárgarépa (3 db)
3 ek olaj
160 g csemegeuborka (6 db)
2 db babérlevél
1 mk bors, őrölve
200 ml tejföl
1 ek liszt
½ db citrom leve
½ csokor petrezselyem
A sonkagombóchoz
füstölt hús, sonka
2 db zsemle
2 db tojás
2 ek zsemlemorzsa
½ csokor petrezselyem

A húst - vagyis az egész sonkát - előző nap annyi vízben megfőzöm, amennyi ellepi, de legalább annyiban, hogy bő 1,2 liter folyadék maradjon, majd hagyom a saját levében kihűlni. Másnap kiemelem a húst, a levet pedig átszűröm.
Egy nagy lábasban felforralom az olajat, a sárgarépát julienne-re vágom (legjobb a V-hámozóval) és 5 perc alatt kissé megpirítom benne, majd hozzáöntök 1 deci húslevet a sonka főzőlevéből. Közben az uborkát is metéltre vágom és hozzáadom. Fűszerezem és felöntöm 1 liter húslével (ha nem lenne annyi, vízzel kiegészítem.)
A gombóchoz vízbe beáztatom a darabokra tört zsemlét, majd kissé kinyomkodom. A sonkából levágok 250 g-nyi mennyiséget (mert csak ennyi kell a gombócokhoz), ledarálom, (vagy az aprítóba teszem) hozzákeverem a zsemlét, tojásokat, zsemlemorzsát és az apróra vágott petrezselymet és vizes kézzel gombóckákat formálok belőle. Beleteszem a levesbe és 8 perc alatt közepes hőn (5/9) készre főzöm. Habarást készítek: egy kis tálban a lisztet elkeverem egy kevés vízzel, hozzákeverem a tejfölt és besűrítem vele a levest. Pár percre felforralom. Tányérokba szedem, citromlével vagy az uborka levével kissé besavanyítom és a maradék petrezselyemmel megszórom.
4 személyre /
Mamma

Eredeti milánói makaróni

Receptek mindenkinek: Eredeti milánói makaróni recept

Hozzávalók:
25 dkg makaróni, 10 dkg sampinyon gomba, 15 dkg fõtt füstölt sonka (legjobb hozzá a kötözött sonka), 1 nagy doboz paradicsompüré, 10 dkg reszelt parmezán (jellegû sajt, 7 dkg vaj, 1 kis fej vöröshagyma, 1 marhahúsleves-kocka, 1 teáskanál cukor, 1-1 púpozott mokkáskanál szárított bazsalikom, rozmaring és kakukkfû, 1 mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint só.

Elkészítés:
A makarónit a szokásos módon megfõzöm. A vöröshagymát tisztítás után nagyon finomra aprítom, a megmosott és letisztított gombát a fõtt sonkával együtt metéltre vágom. A vajat felforrósítom, ráteszem a hagymát, és fedõ alatt megfonnyasztom, majd hozzáteszem a gombát. Megsózom, megborsozom, és ismét fedõ alatt, saját levében, puhára párolom. Ha már zsírjára sült, hozzáadom a paradicsompürét és a sonkát, ezután együtt pirítom tovább még néhány percig. Rászórom az összes fûszert, és másfél dl vízzel felengedem. Kevergetve összeforralom, ezután beleforgatom a fõtt makarónit. A fele reszelt sajtot rászórom és jól összekeverem. A kitálalt milánói makarónit ki-ki még külön is megszórja a megmaradt reszelt sajttal.
Elkészítési idő: 60 perc

Cipóban sült sonka (csülök)

receptmánia - Cipóban sült sonka (csülök)

Írta: Háziasszony
2006. július 27.
Régi magyar étel a cipóban sült sonka (csülök). Egy füstölt sertéscsülköt éjszakára hideg vízbe áztatunk, majd másnap annyi friss vízzel öntjük le, hogy ellepje. Fedő alatt, kis lángon jó puhára főzzük. (Kuktában 45 perc.) Utána a csülköt kicsontozzuk, és a bőrt meg a zsírt is lebontjuk róla. Fél deci tejet mokkáskanálnyi cukorral meglangyosítunk, és két dkg élesztőt belemorzsolva felfuttatjuk. Utána 15 dkg finomliszttel, 15 dkg rétesliszttel, egy nagy szem főtt, áttört burgonyával, egy kevés sóval meg egy tojássárgájával összedolgozzuk, még annyi langyos tejet öntünk bele, hogy közepesen kemény kelt tésztát kapjunk. A végén 2-3 evőkanál olajat is beledagasztunk. Cipóban, letakarva a duplájára kelesztjük, majd ujjnyi vastag lappá nyújtjuk. A csülköt az egyik szélére fektetve a tésztát ráhajtjuk, a széleit összenyomkodjuk. Tepsire ültetjük, a tetejét tojással megkenjük, és közepesen meleg (180 fokos) sütőben szép pirosra sütjük.
Langyosan vagy hidegen tálaljuk.

Sült sonka (Baked Ham)

receptek

Halloween-kor, Karácsonykor, egyéb ünnepi alkalmakkor kerül az asztalra. Általában egy éjszakát ázik a vízben a tekintélyes sonkadarab, hogy ne legyen olyan sós. Azután tegyük fel friss vízben a sonkát, forrni, fél kiló súlyra 30 perces főzési időt számítsunk. A habot húzzuk le a víz tetejéről, és csak lassan forraljuk a vizet. Amikor a sonka kész, töröljük szárazra. A sonka bőrét húzzuk le, hogy az alatta lévő zsíros réteg azért a húson maradjon. A zsírréteget cakkozzuk be, hogy kis rombusz alakok jöjjenek létre. Minden rombusz közepébe szúrjunk bele egy egész szegfűszeget. Mustár és melegített méz keverékével kenjük meg a sonkát, óvatosan, hogy a szegfűszegek ki ne forduljanak a zsírrétegből. Majd egy tepsibe téve, előmelegített, 180 fokos sütőben süssük a sonkát, amíg a mustáros-mézes keverék szépen rá nem pirul. Vékonyan szeletelve, burgonyapürével, colcanonnal vagy ízlés szerinti körettel tálaljuk.

Lilahagymás-sonkás-sajtos táska

- Mindmegette

Hozzávalók:
# 1 csomag fagyasztott leveles tészta
# 15 dkg sonka
# 12 dkg sajt
# 2 kisebb lilahagyma
#

# A kenéshez:
# 1 tojás

Elkészítés:
1.) A leveles tésztát kivesszük a fagyasztóból és kb. 2 óra alatt felengedjük. Ezután lisztezett deszkán kinyújtjuk, és 6 db dupla téglalap nagyságú darabra vágjuk. A téglalapok egyik felét késsel bevagdossuk, ez lesz a töltött táska teteje, amin keresztül szépen átsül majd a benne lévő töltelék.
2.) A lilahagymát apró kockákra vágjuk, a sonkát csíkokra aprítjuk, a sajtot lereszeljük, majd összekeverjük az egészet, sózzuk, borsozzuk.
3.) A táskákat megtöltjük a sonkás-sajtos-hagymás töltelékkel, és összezárjuk a tésztalapokat, majd villával összenyomkodjuk a széleket.
4.) Előmelegítjük a sütőt, a tésztákat megkenjük felvert tojással, és 200 fokon pirosra-ropogósra sütjük. Papírszalvétára szedjük a kész táskákat, így mire kihülnek, a felesleges zsiradék a papírtörlőre csöpöghet.
Kihűlve, vacsorára, reggelire, uzsonnára vagy tízóraira egyaránt fogyasztható. :o)

Megjegyzés:
A receptet Mirza (Morzsálós) küldte. Köszönjük!

Sonkás krokettek

A cégem - Receptek » Sonkás krokettek

Hozzávalók:
• 40 dkg sonka
• 3 evőkanál olíva olaj
• 1 csokor újhagyma
• 3 evőkanál liszt
• 2,5 dl tej
• só
• frissen őrölt bors
• 1 tojás
• 20 dkg zsemlemorzsa
• olaj a sütőben

Elkészítés:
Finomra pépesítek 40 dkg sonkát a késes betétű robotgépben. Aztán 3 evőkanál olivaolajon puhára párolok 1 csokor karikára vágott újhagymát, rászórok 3 púpos evőkanál lisztet és felöntöm 2.5 dl tejjel. Kevergetve mártás sűrűségűre főzöm, aztán lehúzom az edényt a tűzről, és a kissé csomósra sikeredett masszát egy laza mozdulattal a robotgép belsejébe továbbítom, a sonkamassza tetejére. Jöhet rá még némi só, (csak óvatosan, a sonka ugyanis elég sós!) meg sok-sok frissen őrölt bors. A masszából aztán vizes kézzel 2-3 centis golyószerűségeket formálok, majd előbb egy felvert egész tojásban, utána pedig zsemlemorzsában jól meghempergetem, és egy sütőpapírral borított tálcára rakom az immár bundás labdacsokat. Miután folpack-paplant terítettem rájuk, beteszem őket a hűtőbe, hogy nyugodalmas és szagmentes éjszakát tölthessenek el itt. Közvetlenül azelőtt, hogy enni akarjuk, forró olajban 8-9 perc alatt aranybarnára sütöm a kis golyóbisokat, és miután több rétegnyi papírtörlőn lecsepegtettem a kész krokekettekről a felesleges olajat, mindegyikbe beleszúrok egy-egy fogpiszkálót.

Húsvéti sonkaleves

receptura.hu - Receptek - Húsvéti sonkaleves

Hozzávalók:

25-30 dkg nyers füstölt sonka vagy füstölt csülök (az utóbbi csontja nélkül vagy 50-60 dkg csonttal együtt), 30 dkg vegyes leveszöldség (sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller, karalábé, kelkáposzta, vöröskáposzta, gomba, kelbimbó stb.), 1 nagy fej vöröshagyma, 1 csokor zöldpetrezselyem, 1 dl száraz vörösbor, 1 dl tejföl, 1 dl tejszín, 1 evőkanál natúr reszelt torma, 1 púpozott teáskanál liszt

Elkészítés:

A füstölt húst előző nap hideg vízben áztatjuk. Az áztatólevet leöntjük róla, és 2 liternyi friss vízben feltesszük főni. Ha felforrt, kis lángon addig főzzük, míg annyira megpuhul, hogy a villa hegye könnyen beleszalad. A húst rostjaira merőlegesen nagyon apró kockákra vágjuk. Míg a sonka fő, az összes zöldségfélét megtisztítjuk, vékonyka hasábokra vagdaljuk, majd beletesszük a sonkalébe a finomra vágott vöröshagymával együtt. Ha a zöldség megfőtt, a vagdalt sonkakockákat visszatesszük a lébe. A lisztet és a tejfölt simára keverjük, a forrásban lévő levest behabarjuk, felforraljuk, majd hozzáadjuk a vörösbort. A levesestálba mert, forró levest elkeverjük a tejszínnel és a tormával. Különlegesen finom és kiadós leves.

Sonkás kocka

Elõételek, egytálételek

20 dkg fõtt sonka, 3 dl tejföl, 1 ek disznózsír, zsemlemorzsa, fél kg csuszatészta, 1/2 kk bors.
A sonkát kockákra vágom, majd összekeverem a fõtt csuszatésztával, a borssal és a tejföllel. Egy tepsit kizsírozok és meghintem zsemlemorzsával, majd beleöntöm a sonkás keveréket. Forró sütõben kb. 20 percig sütöm.

Emmentáli parasztsonka

Elõételek, egytálételek

1 parasztsonka, 2 dl tej, vagy diónyi vaj, 1 hagyma, melyet babérlevéllel és szegfûszeggel tûzdelünk meg, 1 pórészál.
A sonkát 24 órán keresztül hideg vízben áztatom, majd 3-4 l vízben a hozzávalókkal együtt megfõzöm. Kis tûzön, éppen csak melegítem. Az elsõ kilóra egy óra, minden további kilóra pedig fél-fél óra idõt számítok. Ha megfõtt, kiveszem a vízbõl, lehúzom a bõrét és forrón tálalom.

Királyhús

Disznóvágás, feldolgozás


"Ezt csak féléves malacokból lehet készíteni, ha félig kövérek. A szépen leperzselt és megtisztított malacnak a hentes kiveszi a sonkáit és leveszi a fejét. Aztán egyaraszos széles hasábokra felszabdalja úgy, ahogy megtermett a malac. Ezeket a szíjazatokat be kell fokhagymás lével hinteni, azután sóval beszórni. Egy malachoz fél kiló tört salétromot és nyolcadkiló tört borsot is kell venni, ezeket a fûszereket is a húsra kell hinteni, a bõrös és a belsõ oldalát is jól be kell dörzsölni ezzel a páccal. Az így elkészített húst egy teknõbe kell rakni, és két hétig mindennap meg kell forgatni, két hét elteltével vegyük ki a levébõl, a borsot tiszta ruhával töröljük le róla, és minden hasábot borítsunk be egyréti papírral, a papírt tûzzük össze gombostûvel. A húsokat kössük párosával egy erõs zsinegre, aztán tegyük szabad kémény füstjére egy vagy esetleg két hétig füstölõdni. Ha elegendõ füst járta át, levehetjük, és a papírból kifejthetjük. Ez a hús esztendeig is pompásan eláll, és nem lesz barna a füsttõl. A királyhúst sütni, fõzni, avagy kiszikkadt korában nyersen enni egyformán lehet."

Kenyérben sült sonka

Házi pékség

1 kb 1 kilós fõtt sonka, csülök, tarja stb, fél kg liszt, 2 dkg élesztõ, 1 kanál olaj, 1 mk só, 2 kk cukor, 1 dl tej, 2 dl víz.
A tejet meglangyosítom és beleteszem az élesztõt és a cukrot. Mikor felfutott, összekeverem a liszttel, a sóval és az olajjal. Meleg helyen kb háromnegyed órát kelni hagyom. Belecsomagolom a lecsepegtetet, leszárítot fõt sonkát és további 20 percig kelesztem. A tetejére lyukakat csinálok (hogy szét ne vesse a sonkából elpárolgó gõz) és forró sütõben szép pirosra sütöm. Hidegen felszeletelem.

Sonkás töltött tojás

Töltött tojások

5 tojás, 5 dkg vagdalt fõtt sonka, apróra vágott zöldpetrezselyem, csipetnyi só és bors, 1 ek tejföl, 1 kk ketchup, 2 kk szobahõmérsékletû vaj, vagy margarin.
A tojásokat megfõzöm, lehûtöm, kettévágom. A sárgáját kiveszem és összegyúrom a többi hozzávalóval. A masszát habzsákkal visszatöltöm a fél tojásokba. Tetejüket az évszaknak megfelelõ diszítõelemmel díszítem.

Sonkás lángos

Házi pékség


1 kg lángostészta, 20 dkg fõtt sonka, 1-2 késhegynyi bors, olaj a kisütéshez.
A sonkát apróra vagdalom, vagy ledarálom és borsozom. A húsmasszát összegyúrom a lángostésztával. A lángosokat forró olajban kisütöm.

Sonkakrém

Szendvicsek, hideg falatok


Fõtt sonka és ugyanannyi vaj, õrölt bors.
A puha vajat habosra keverem és velekeverem a darált fõtt sonkát, majd borsozom.