2009. szeptember 22., kedd

Kenyér két óra alatt

A tegnapi kenyér hamar elfogyott, így sietősen kellett a következőt legyártani. Eközben az új Bosch MFQ3540 mixert is megjárattam. Összemértem egy kenyeret fél kiló lisztből (7 g sikér, 13 g só) egy nagy habverő tálba. Élesztővel csináltam. Kovászra nem volt idő.

A robotgéppel pár perc alatt gyönyörű tésztát kaptam. Gömböt formáztam belőle és visszatettem a tálba. A Panasonic mikrosütő 40 fokos melegentartó programját használva a tészta hamar megkelt.

Kivettem, stészoltam. Van egy kis szögletes tepsim. Készítettem egy cipót, lezártam, és visszatettem a negyven fokos programra pár percre. A sütőben már eleve ott volt a forgótányéron egy jénai tetejébe öntve a fél liter víz. Úgy tíz perc után átprogramoztam a sütőt 250 fokra és egy órát adtam neki. Fényeztem, és most várom, hogy kihűljön.

2009. szeptember 14., hétfő

Bacon másképpen

Valami vacsorát kellett rittyenteni. A fokhagymás bacon inkább hétvégi kaja. Most így készült:

- a szeletelt baconból érzésből egy nagyobb adag,
- szalonna,
- egy szál zöldhagyma,
- sajt.

Egy kis serpenyőt vettem, abban nem tud az anyag nagyon szétterülni. A serpenyőbe betettem kevés apró csíkokra vagdalt füstölt szalonnát. Alágyújtottam nagy lángra. Amikor olvadni kezdett, rögtön hozzátettem az egészen vékony csíkokra vagdalt bacont. Kevergettem míg meg nem üvegesedett. Ekkor hozzátettem a nagyon vékony karikákra vagdalt zöldhagymát. Gouda sajtot találtam a hűtőben. Ebből is vékony csíkokat vagdaltam.

Mikor a bacon már majdnem kész lett, a sajtcsíkokat is hozzákevertem és hagytam megolvadni. Inni kell rá.

2009. szeptember 13., vasárnap

Tápos tészta

Az őskorban ez egy Horváth Ilona recept volt. Sokáig változott a recept, most már tizenéve állandó.

Hozzávalók

500 gramm spagetti
500-750 gramm párizsi
500-600 ml tejföl
300-400 gramm sajt
2-3 tojás
porpaprika

bors
olaj a sütéshez és a főzővízbe.

A spagettit még a zacskóban összetörjük rövidebb darabokra, és megfőzzük, leszűrjük.

A párizsit 5-6 mm élhosszúságú kockákra vágjuk. A legjobb egyben megvenni a vastag párizsit. Ha van szeletelőgép, akkor avval, ha nincs, akkor egy nagyon éles késsel érdemes felaprítani. A kerámia kés nagyon jó, nem tapad hozzá annyira.

A felaprított párizsit hirtelen meg kell sütni zsiradékban. Mai viszonyok között az olaj az ideális. A vaj, margarin nem annyira jó, mert nem sül meg benne olyan szépen. Akkor jó, ha a külseje már keményedik, de a belseje még puha. Jó eredményt lehet elérni egy két- vagy háromkoronás égőn, wokban sütve. Folyamatos mozgatni kell a kockákat egy lapáttal.

Ha már megsült, akkor levesszük a lángról és félretesszük hűlni. Rászórunk sok-sok pirospaprikát, állandó keveréssel feloldjuk az olajban. Ha túl sok lett volna az olaj, akkor a paprika bekeverése előtt le kell önteni belőle.

Egy nagyobb edénybe beöntjük a tejfölt, és megtörjük kicsit. Ezután sózzuk, borsozzuk érzéssel. Végül belekeverjük a 2 - 3 tojás sárgáját és homogenizáljuk, félretesszük.

Megreszeljük a sajtot. Én edamit használok.

Előveszünk egy akkora jénai edényt ami még éppen belefér a mikrosütőbe, és amibe az egész bele fog férni. A spagettit és a sült párizsit két nagy favillával összekeverjük, hogy egyenletesen oszoljanak el a tésztában a párizsi kockák. Hozzákeverjük a reszelt sajt bő egyharmadát is. Ráöntjük a tejfölös mártást, avval is elkeverjük. Akkor jó, ha cuppog, és nem látunk a jénai falán keresztül külön tejfölt foltokat.

10 percre betesszük a mikróba és melegítjük. A tejföl a végére összeáll, ez már látható változást okoz a konzisztencián. A tetejére rászórjuk a maradék reszelt sajtot, visszatesszük, ráolvasztjuk.

2009. augusztus 9., vasárnap

Cukkiniből

Ez a cukkinicarpaccio impozáns előétel, egy többfogásos ebéden egyéb köretek mellett helyettesíthetsz vele salátát, vagy pár szelet pirítóssal könnyű vacsoraként is fogyasztható.

Hozzávalók 4 személyre előételnek (vagy 2-nek vacsorára)

1 nagyobb cukkini
1 citrom
2 ek olívaolaj
citrombors

1 marék mandula
parmezán sajt


A cukkinit mosd meg, és hosszában zöldséghámozóval vagy uborkaszeletelővel vágj belőle szeleteket. Ezeket rendezd el egy tálon.

A citrom héját reszeld le, szórd a cukkiniszeletekre, majd hintsd meg egy kevés (kb. ½ tk) citromborssal és ugyanennyi sóval.

1 ek frissen facsart citromlevet keverj el 2 ek olívaolajjal, és ezzel locsold meg a cukkinit. Hagyd állni legalább félórát. Fogyasztás előtt hintsd meg durvára aprított mandulával és zöldséghámozóval farigcsált parmezánszeletekkel.

Gazpacho

Mint oly sok mindennél a konyhában, a gazpachónál különösen sok múlik a megfelelő arányok beállításán, eltalálásán. Nem mindegy, hogy ki mennyi paprikát, uborkát vagy ecetet tesz a levesbe, mint ahogy az sem, hogy fehérbor- vagy balzsamecetet használ. Íme egy jó kis alaprecept, a többi már rajtad múlik!

Hozzávalók 4 személyre

• 1 közepes kígyóuborka
• 1 piros kaliforniai paprika
• 1 sárga kaliforniai paprika
• 5 közepes paradicsom
• ½ kisebb lilahagyma
• 1 nagy citrom leve
• ½ tk Tabasco
• só, frissen őrölt vegyes bors
• 4 ek olívaolaj
• 2 ek balzsamecet

Az uborkát, a parikákat, a paradicsomot és a hagymát vágd egyforma kockákra, és az egészet turmixold le. Keverd hozzá a citrom levét, a Tabascót, sózd, borsozd ízlés szerint, és keverd össze.

Sűrű lyukú szűrőn paszírozd át, hogy selymes legyen, és hogy kiszűrd a magokat. Az olívaolajat keverd el a balzsamecettel, és add a leveshez. Fogyasztás előtt hűtsd jéghideghre. A hűtési időn spórolhatsz, ha a zöldségeket már eleve lehűtve dolgozod fel.

Ha szeretnél egy kicsit elbódulni a forró nap végén, keverj a hideg leveshez 1 dl jégbe hűtött vodkát, és kész is a Bloody Mary Gazpacho!

Kusári – egyszerűen arab

dívány | Kusári – egyszerűen arab

kusariegyiptom/egytálétel/kusári/damaá

Készítsd el az egyiptomi szegények ételét, ezek köztudottan a legjobb fogások minden országban!
A kusárit bármikor eheted, ebédre, uzsonnára vagy vacsorára, a lényeg, hogy jó éhes legyél előtte.

Érdemes belőle nagyobb adagot főzni (a receptet duplázhatod nyugodtan), és a mosogatáshoz vendégeket hívni, mert sok edényt fogsz használni.


Hozzávalók 4 személyre

20 dkg lencse
8 dkg makaróni
20 dkg hosszúszemű rizs
½ dl olívaolaj
2 nagy fej hagyma
2 tk őrölt római kömény
½ tk frissen őrölt fekete bors
2 tk só

A lencsét mosd át, és sós vízben (kétujjnyival több víz, mint lencse) tedd fel főni: nagy lángon forrald fel, majd ha forr, vedd vissza közepesre a lángot, és főzd, amíg a lencse megpuhul (áztatás nélkül kb. ½ óra).

A rizst és a makarónit külön-külön sós vízben főzd puhára. A hagymákat vágd félbe, majd nagyon vékony szeletekre, és a felhevített olívaolajban süsd ropogósra, ha aranybarna, szedd papírtörlőre. Az olajat tedd félre.

Állítsd össze a kusárit: keverd össze a főtt rizst, a lencsét és a makarónit, fűszerezd római köménnyel, frissen őrölt fekete borssal, és sózd, ha kell. Keverd hozzá a félretett olívaolajat és a sült hagyma negyedét, tedd vissza közepes lángra, keverd óvatosan, hogy ne törjön össze, amíg az olajat magába szívja (kb. 5 perc).

Fűszeres paradicsomszósszal (damaá) és a sült hagymával megszórva tálald.


2009. május 8., péntek

Kenyérsütés

Házikenyér
- 800 g búzaliszt
- 100 g fehér rozsliszt
- 100 g sötét rozsliszt
- 14 g búza sikér
kimérem a kis edénybe (Perzsavásár, parwan.hu, kb. 600 Ft), cipóhoz szakajtónak is jó.

Van egy habverő tálam, abba egykezes szitával átszitálom, felréselt fakanállal összekeverem.
Visszamérek a kis edénybe 200 - 300 g anyagot, ebből lesz a kovász.
A kimért liszt tömegének kb. 60 százalékának megfelelő vizet kimérek, ebből fogom elvenni az élesztőhöz való vizet.
Kevés élesztőt melegvízben feloldok, cukrot vagy mézet teszek bele, hagyom kicsit dolgozni.
Beöntöm a kovászos tálba, egy villával homogenizálom, letakarom. Hamar utánam jön, ha elég meleg helyen van, akkor egy óra sem kell neki.

A habverő tálban pihenő liszthez hozzáadom a sót, elkeverem és a késhegynyi aszkorbinsavat (állományjavító, elhagyható).

Gépi sütési ág:
Ahhoz a fenti mennyiségek felével kell dolgozni. A permetezővel a tartály kényes részeit beolajozom vékonyan. Beletöltöm a tartályba a vizet. Ha elkészült a kovász, akkor víz tetejére megy a liszt, annak a tetejére a kovász, 1 kilós kenyér, közepes program, 3 óra 30 perc.

Kézi sütési ág:

Robotgéppel összedolgozom. 1 órát kelesztem. Stészolom. Kiszakítom. Három kb. félkilós cipó lesz belőle. Ha csak egyet kell megsütni, akkor a másik kettőt vastag lángos formára alakítom, fóliázom, lefagyasztom. Akkora, hogy ha kiengedem, a szakajtóba belepasszoljon. A kint maradt adagot formázom, a szakajtóba konyharuhát teszek, belisztezem, beteszem, betakarom, kelesztem. Itt lehet elcseszni.

Most válik fontossá az idősebb Marosán György szövege, hogy ha az ember összekeveri a lisztet a vízzel, onnantól már nem ő a helyzet ura.

Bekészítem a sütőbe a legnagyobb jénai tetejét, öntök bele fél liter vizet. Beteszem a rácsot, kikészítem a sütőlapot. Félkilós változatnál egy kb. 30x30 cm-es mélnyomott teflonos kistepsit használok, de van két osztós is, azt a kalácsnál és a rozskenyérnél használom.

A szakajtóba tételtől számítva kb. 20 perc múlva beindítom a 250 fokra programozott sütőt. 40-60 perc alatt kel meg kenyér. Szerintem akkor lesz jó, ha kb. 1,3-1,4 szeres magassága lesz. Átborítom a sütőlapra. Ha vekni, akkor bevágom, ha cipó, akkor nem. Vízzel lezárom, és azonnal beteszem a sütőbe. A hőmérsékletet visszaveszem 230 fokra. 15 percig nem kiváncsiskodok. Mivel a sütő nem süt egyenletesen, ezért negyedóránként megfordítom. A nominális félkilósnak elég szokott lenni a kb. 45 perc.

Kiveszem, fényezem, rácsra rakom (a sütő másik rácsa pont jó), és várok.

2. éjszakai kelesztéses kenyér
Az eleje ugyanaz. A fele liszt megy a kovászba, és az egy kilóhoz elég egy deka élesztő. A só és az aszkorbinsav a várakozó félkilóba kerül. Kevesebb víz kell hozzá, gyúrható legyen a tészta, de azért kemény. A kelés magától lefékeződik. Este megcsinálom, reggel fejezem be. Reggel már érdemes sietni. A sütőt nem árt jóval előbb bemelegíteni, és a szükséges eszközöket előkészíteni. Ha a hűtőnek is dolgozok, akkor hamar fagyasztom a megmaradt adagot. Ha megformáztam a kenyeret, akkor pár perc múlva már sütőbe kell tenni, mert különben túlkel.

Rozskenyér

- 750 rozsliszt
- 20 g élesztő,
- rozskovász opcionálisan
- só
- őrölt kömény és köménymag érzéssel.

Nagyjából a fent mennyiség 60 százaléka víz kell hozzá. Robotgéppel összedolgozom, letakarom, kelesztem. Akkor lesz jó, ha a masszának vantartása, mert egyébként ragad mint a sár. Nekem úgy másfélszeres magasságra jön fel. Sokkal tovább kell keleszteni. A tegnap adag négy óra alatt lett meg, pedig letakarva kirakatam a napos erkélyre.

Ha megvan, akkor 250 g búzalisztet, 4 g sikért még hozzáteszek, és összegyúrom. Nagyon kell vigyázni a víz hozzáadásával, és nagyon kell sietni. Az a jó, ha eddigre a sütő már meleg (200 fok). A három részre osztott platnira felteszem a kiszakított és megformázott három kenyeret. A sikér miatt nagyon hamar beindul. Vízzel lezárom, bevetem. Egy órát kell sütni.

A Ráday utca 63-ban a malomipari boltban kapható a sikér és a rozskovász. A sikér az igazán hasznos, mert attól megváltozik a tészta állaga. BL-55 lisztből elég nehéz nyújtani bármit is, de ha tettem hozzá sikért, akkor rögtön egészen más eredményt kapok, például kalácsnál.

2009. április 30., csütörtök

Tiszta rozskenyér recept

Tiszta rozskenyér recept
Hozzávalók:
2.5 kg rozsliszt
3 dkg élesztő
2 dl tej
5 dkg cukor


Elkészítés:
Az élesztőből,langyos tejből,cukorból kovászt készítünk.
A lágy kovászt elkeverjük a liszttel,jól összedolgozzuk,majd 4 órán át kelesztjük.
Ekkor megsózzuk,újra bedagasztjuk,és további 10 percig kelesztjük.
Tetszés szerint formázzuk,tetejét vízzel kenjük, s kisütjük forró sütőben.
Elkészítési idő: 2 óra,+ kelesztési idő


A receptet beküldte: KANÁRI


KONYHAMESTER
Sörleves

Hozzávalók:
világos sör
vaj
liszt
tojássárgája
rum
citromhéj
szegfűszeg
fahéj
gyömbér
szerecsendió

bors

Vajjal és liszttel készíts világos rántást, engedd fel sörrel és forrald fel. Egy másik edényben kevés sörben forralj 5-10 percig reszelt citromhéjat, szegfűszeget, fahéjat, gyömbért, reszelt szerecsendiót, borsot és sót, majd ezt a fűszerkivonatot szűrd a berántott sörhöz. Egy-két tojássárgáját habarj el kevés rummal, s folyamatos keverés mellett ezt is add a leveshez.


2009. április 20., hétfő

Orosz fekete kenyér

Orosz fekete kenyér | Receptek
Orosz fekete kenyér

Hozzávalók:

10 g Friss élesztô 300 g Búzaliszt (BL80) 150 g Sötét rozsliszt (RL125)
25 g Búzakorpa Sütôpor 1 kk Só 1 kk Cukor 50 g Margarin 1 kk
Fûszerkömény, ôrölt 1 1/2 kk Kávé, ôrölt 1 kk Kakaópor 2 ek Ecet 310 ml
Víz

Elkészítés:

A sütés elott 1 nappal - pl. elozo este - 10 deka kenyérlisztbol és a
rozsliszt felébol kevesebb mint 1 deci vízzel, pici cukorral és az
élesztovel kemény tésztát gyúrunk. (Az élesztot elozoleg langyos vízben
kissé felfuttatjuk.) A tésztát konyharuhával letakarva, langyos helyen
tartjuk. Másnap az érett kovászra (ami akkor jó, ha kissé savanykás
illatú rászórjuk a többi lisztet és a felsorolás sorrendjében a többi
hozzávalót is. Fokozatosan adjuk hozzá a langyos vizet, és kb. 12-15
perc alatt bedagasztjuk. Liszttel enyhén behintjük a tetejét,
konyharuhával letakarjuk, és kb. 1 óra 15 percet kelesztjük. Ezután
lisztezett deszkára borítjuk, átgyúrjuk, cipóvá formáljuk, és
lisztezett tepsibe téve, vizes ecsettel lekenve, langyos helyen,
konyharuhával letakarva 50 percig kelesztjük. Ezután újból átkenjük
vízzel, a tetejét néhány helyen bevágjuk, és elomelegített gozös
sütoben-a süto aljára egy kis tálkában vizet teszünk, hogy goz
képzodjön-kb. 40 percig sütjük. Ha nagyon pirulna, tegyünk a tetejére
alufóliát. A sütobol kivéve vízzel átkenjük, hogy szép fényes maradjon.
Elkésztési ido: 3 óra 20 perc; 10 dkg: 7230 kJl295 kcal 9,4 g fehérje;
7,3 g zsír; 47,6 g szénhidrát; 3,1 g rost MEGjEGYZéS -Hasonló
eljárással készíthetünk fehér rozskenyeret a következo hozzávalókból: 2
dkg friss vagy I csomag (7 g) szárított sütoéleszto, 20 dkg (3,3 dl)
kenyérliszt, 20 dkg (3,3 dl) fehér rozsliszt, 1 kiskanál só, 1 kiskanál
cukor, 3 dkg margarin, 3 dl langyos víz.,



Trotilla

sütőpor | Receptek
Tortilla (mexikói)
– Receptgyar (

* liszt
* só
* sütőpor
* zsír
* viz
* kenyérfélék

)



Hozzávalók:

2 csésze liszt 1 teáskanál só 3/4 teáskanál sütôpor 3 evôkanál zsiradék (zsír, olaj, vaj) 2/3 csésze meleg víz





Elkészítés:

"A tortilla nagyon jó mártogatósnak: avokádókrémmel, sajtkrémmel,
tejföllel stb., illetve belegöngyölhetünk mindenféle mexikói jellegû
tölteléket is. A víz kivételével összekeverjük a hozzávalókat, majd a
vízzel fokozatosan lágy tésztává gyúrjuk. Befedve 15 percig
pihentetjük. 12 egyforma darabra osztjuk, golyókat formálunk belôle,
amelyeket lisztes deszkán 15-18 cm átmérôjû lepényekké nyújtunk. A
készeket ismét befedjük, hogy ne száradjanak ki. Vastag aljú
serpenyôben, zsiradék nélkül sütjük, amíg a felületén buborékok nem
keletkeznek. Megfordítjuk és megsütjük a másik felét is. A készeket
melegen tartjuk.,

Tortilla (mexikói)


2009. április 6., hétfő

Hamis marcipános

Index Fórum
Hamis marcipános

barna tészta:
fél margarin kocka
10dkg porcukor
20 dkg darált keksz
10dkg kókuszreszelék
3 ek. rendes kakaó
3 ek lekvár ( eredetileg barack, de szerintem a vegyes piros jobb)
fél dl rum

zöld tészta
fél margarin kocka
10 dkg porcukor
30 dkg darált keksz
egy mandula aroma
7-8 cl. forró víz
a forró vízben el kel keverni az aromát

A margarint kicsit meg kell olvasztani, puhítani, a porcukrot átszitálni, ne legyen csomós. Először a barna tésztát, majd a zöldet kell összekeverni, jó alaposan villával. keverés után a "tészták" morzsalékosak, de az nem baj.  ... A barna morzsalékot elosztjuk a tálcán, jól megnyomkodjuk, ettől összeáll, rá kerül a zöld, azt is szétnyomkodjuk. Ha nem áll össze pici vízzel meg lehet spriccelni, de nekem ez az arány jól bevált. A végén csoki mázzal leöntjük a tetejét, és elvileg egy éjszakára berakjuk a hűtőbe, de 1-2 óra a mélyhűtőben is elég neki.

Nincs benne semmi romlandó, így ha nem fogyna el, napokig elvan a hűtőben.

Lehet magasabbra is csinálni (pl. egy tálcára csak), azonos közönként egy szem mandulát a tetejére, és kis pogácsa szaggatóval kiszaggatni, rendkívül mutatós.


2009. április 3., péntek

Barchesz

Barchesz
Hozzávalók:1,5 kg finom liszt, 2 dkg élesztő, 3-4 kockacukor, 2 db burgonya, 1 tojás, víz, margarin vagy olaj, só, 1,5 kg finom lisztet a kalácsdagasztó tálba teszünk.

Előre megfőzünk két közepes burgonyát, meghámozzuk és áttörjük. 2 dkg élesztőt kevés langyos vízben 3-4 kockacukorral feloldunk. A liszt közepébe lyukat formálunk, beleadunk egy tojást, a felolott élesztőt, a burgonyát, egy csapott kanál sót és annyi langyos vizet ( kb. 3/4 liter), hogy a kenyértésztánál valamivel lágyabb tésztát kapjunk. Dagasztás közben kevés olvasztott cereszt (növényi margarin vagy olaj) adunk bele. Addig dagasztjuk, míg a tészta a kézről magától le nem válik. 2 óra hosszat kelesztjük melegen (nem a tűzhely szélén) letakarva, majd kiszakitjuk és befonjuk. Ízlés szerint tojássárgájával megkenve, előmelegitett sütőben kisütjük.


2009. március 16., hétfő

Paradicsomos káposzta

Paradicsomos káposzta.. recept
Hozzávalók:
1 fej káposzta, 1 kg friss paradicsom (vagy sűrített paradicsom)
1 hagyma , 3 ek. olaj, 1 ek. darás liszt, 1 zöldpaprika, cukor, s

Elkészítés:
A káposztát megtisztítjuk felső leveleitől, metéltre vágjuk, megmossuk. Az apróra vágott hagymát olajon megpirítjuk, rátesszük a káposztát, megsózzuk, lefedjük, és puhára pároljuk. A paradicsomot megmossuk, megfõzzük, áttörjük, ráöntjük a félpuhára párolt káposztára, hozzáadjuk a kimagozott, széttördelt zöldpaprikát( el is maradhat), és puhára főzzük. Olajból és lisztből rántást készítünk, majd berántjuk vele a káposztát. Cukorral, sóval ízesítjük, és felforraljuk.


A receptet beküldte: Polli


Sajt házilag

Sajt házilag - Receptbazár - Receptek az Interneten


Beküldte:Tibor
Mailcíme: szilasiht@oroshazainfo.hu
Köszönjük!

Hozzávalók:
0,5 kg túró, 1liter tej, 6dkg vaj, 1 tojás, 1 kávéskanál só, negyed mokkáskanál szódabikarbóna, csipet bors. Ízlés szerint köménymag, fokhagymapor.

Elkészítés:
A 0,5 kg túrót morzsoljunk bele 1 liter tejbe. Ezután forraljuk fel, és amikor a folyamatosan kevert tejb?l elkezd a savó kiválni, a túró pedig nyúlóssá válik, öntsük tésztasz?r?be, hogy a leve lecsepegjen. A visszamaradt s?r? masszát dolgozzuk össze 6 dg vajjal, 1 felvert tojással, 1 kávéskanál finomra ?rölt sóval, negyed mokkáskanál szódabikarbónával, egy csipet ?rölt fehér borssal, és egy zománcozott edényben, takaréklángon addig keverjük, amíg sima, sajtszer? anyaggá áll össze. A megolvadt sajt ízlés szerint kevés köménymaggal vagy fokhagymaporral is ízesíthet?. A masszát öntsük kivizezett formába, és h?t?szekrényben érleljük. A sajt keménységi foka a f?zési, illetve érlelési id?t?l függ. Ha puhára f?zzük, finom, lágy sajtot kapunk, keményre f?zve pedig édeskés, leginkább az ementálira emlékeztet? íze lesz. A fenti alapanyagokból kb. 35 dkg kemény sajt várható.


Sajtfelfújt

Sajtfelfújt | Egytálételek | Recept | Dr.Info
Elkészítés:
A tojást válasszuk szét. A margarinon a lisztet pirítsuk meg, majd öntsük fel tejjel, fűszerezzük sóval és szerecsendióval, és addig főzzük amíg be nem sűrűsödik (közben kézi habverővel keverjük, hogy ne csomósodjon). Ezután keverjük hozzá a tojássárgáját, a sajtok 3/4-ét, végül lazítsuk a tojás felvert habjával. Ezután öntsük tepsibe,tetejére szórjuk rá a megmaradt sajtokat és sütőben süssük pirosra.Nagyobb kockára vágva, feltétként tálaljuk. 4 adag lesz.


Sajtfelfújt

KONYHAMESTER
Hozzávalók:
6 dkg vaj
3 dkg liszt
2,5 dl tej
fél kávéskanálnyi só
frissen őrölt bors
reszelt szerecsendió
4 evőkanálnyi tejszín
5 tojássárgája
5 tojásfehérje
15 dkg reszelt sajt (gauda vagy gruyére)
vaj (a forma kikenéséhez)

Sajtfelfújt Egy üstben felolvasztjuk a vajat, s azután hozzáadjuk a lisztet. Közepes lángon 2-3 perc alatt – folyton kevergetve – sűrűre főzzük. Kis adagokban hozzákeverjük a tejet, fűszerezzük, felforraljuk és 15 percig nagyon lassan főzzük. (Közben habverővel kevergetjük, hogy oda ne égjen.) Beleöntjük a tejszínt, majd egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját, mindig csak akkor a következőt, amikor az előzőt már tökéletesen elkevertük. Beledolgozzuk a reszelt sajtot, majd az egészet egy keverőtálba áttöltve hagyjuk kicsit visszahűlni. A keményre vert tojásfehérjehabot óvatosan beleforgatjuk a langyos masszába. A kész tésztát kivajazott formába töltjük, s azonnal előmelegített sütőbe tesszük. (A megadott mennyiséghez egy 1 literes forma szükséges.)
180 °C-on 20 percig sütjük alsó lángon, majd 20-25 percig 200 °C-on. Akkor van kész, ha a teteje megbarnult és a tészta jól feljött. Azonnal tálaljuk.

Ezt a receptet az Aréna 2000 Kiadónak köszönhetjük. Eredetileg a Sajtok nagy könyvében jelent meg, ahol akad még néhány társa...


2009. március 8., vasárnap

Báránycomb vörösboros fügemártással

Báránycomb vörösboros fügemártással - Receptbazár - Receptek az Interneten
Hozzávalók:
4 személyre:
800 g báránycomb kicsontozva, só, bors, 30 g píneamag, 40 g paprikával töltött zöld olajbogyó, 1 citrom, 2 gerezd fokhagyma, 1-1 evőkanál aprított rozmaring és kakukkfű, 2 fej hagyma, 4 szem aszalt füge, 200 ml vörösbor, 300 ml marhahúsleves

Elkészítés:
A húst leöblítjük, felitatjuk róla a nedvességet, sóval, borssal fűszerezzük. Az apróra vágott píneamagot szárazon megpirítjuk. Felaprítjuk az olajbogyót. A citromot leöblítjük és lereszeljük a héját. Finomra vágjuk a megtisztított fokhagymát, majd összekeverjük a píneamaggal, az olajbogyóval, a citromhéjjal és a zöld fűszerekkel. A masszával megkenjük a báránycomb belső oldalát. A húst felcsavarjuk és összetűzzük. A sütőt 220 fokra (légkeveréses sütő 200 fok) felmelegítjük. A húst kb. 30 percig sütjük. Megtisztítjuk a hagymát, a fügével együtt finomra aprítjuk, majd 30 perccel a sütés megkezdése után a báránycomb köré tesszük, a bort és a levest a hús alá öntjük. A sütő hőmérsékletét 175 fokra (lk. 155 fok) csökkentjük és a húst még kb. 1 óráig sütjük. A báránycombot kivesszük és 5 percig pihentetjük. A pecsenyelét pürévé törjük, kissé besűrítjük, és ha kell utánaízesítjük. A húst felszeleteljük és a mártással együtt tálaljuk.Rizs és burgonyafánk illik hozzá.


Fokhagymás kalács

from KÓSER: Fűszer és lélek: hétköznap sietős, szombaton kóser by noreply@blogger.com (Fűszeres Eszter)

Szombat este bárányragu kísérőjeként ettük, de amikor én megsütöttem itthon, éppen bryndza körözöttet kívánt az uram, és ahhoz talán még finomabb. A kettes fonás igazán egyszerű, középen kell keresztezni a két szálat, majd az alsót áthajtani a felsőn, majd a következőt, egészen addig, amíg a tészta el nem fogy.
Hozzávalók:
50 dkg liszt
1 nagy tojás
3 ek cukor
1 kk só
4 gerezd fokhagyma
2 dl langyos víz
1 zacskó instant élesztő
A hozzávalókból kalácstésztát gyúrtam, majd duplájára kelesztettem. 12 részre osztottam, megsodortam, és kis kalácsokat fontam belőle. Megkentem tojással, megszórtam szezámaggal, majd 200 fokra előmelegített sütőben szép pirosra sütöttem.


Rokfortos burgonya

receptmánia - Rokfortos burgonya
Írta: Háziasszony   
2007. január 28.
Hozzávalók: 8 nagy burgonya, 10 dkg reszelt rokfort sajt, 5 dkg vaj vagy margarin, 1 csokor snidling (vagy 1 evőkanálnyi szárított snidling), ízlés szerint só, késhegynyi törött fehér bors.

A burgonyákat alaposan, lehetőleg kefével megsikáljuk, és meg is törölgetjük. Egy akkora tepsit, amekkorában egymás mellett elfér a 8 burgonya, előkészítünk. A burgonyák tetején elég mély, nagy nyílást vágunk. A vájatokat megtöltjük a vajjal és reszelt sajt felével. Az ily módon előkészített burgonyákat külön-külön alufóliába csomagoljuk, és a tepsibe elhelyezzük. Előmelegített, forró sütőbe toljuk, és erős lángon 1 órán keresztül sütjük. Ezután hagyjuk kissé kihűlni, majd a kis csomagokat kibontjuk. A megpuhult burgonyákat ismét meghintjük a megmaradt reszelt sajttal, és már fedetlenül betoljuk a sütőbe. Éppen csak annyi ideig pirítjuk, amíg a sajt egybefüggő réteget képez a tetején. Kivéve, azon forrón meghintjük a finomra vágott snidlinggel, és azonnal tálaljuk.
Bármilyen savanyúság vagy saláta jó mellé.


Szicíliai spagetti

Szilasfood: Szicíliai spagetti


Elkészítés
A szardellafilét lecsepegtetjük és összevágjuk, amiképp a fokhagymát is. Mindkettőt átpároljuk olajon, majd kb. 2 perc múlva belekeverjük a zsemlemorzsát és borssal fűszerezzük. Ezzel párhuzamosan vizet forralunk, amit megsózunk, majd két evőkanál olajjal ízesítünk. A tésztát a forró vízbe helyezzük és lassú tűzön ruganyosan puhára főzzük. Leszűrjük és előmelegített tálba tesszük. Összekeverjük a borsos-szardellás öntettel, megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel és frissen reszelünk rá némi parmezánt.


Rokfortos zellerkrémleves

Rokfortos zellerkrémleves - Vidék Íze


Elkészítési idő: 20 perc
Energiatartalom: 1 adag: 300 kcal
A recept forrása: Pásztor Tünde
A recept nehézségi foka:
A recept megjelent: Vidék Íze (2009/03)

Hozzávalók 4 személyre:

- 1 kávéskanál étkezési keményítő
- 10 dkg rokfort sajt
- 2 dl tejszín
- ízlés szerint só
- 6 dl zöldségleves (kockából)
- 5 dkg vaj
- 2 db zeller
TIPP
Koronázzuk meg művünket friss zellerszirom-falatokkal. A vékonyra szeletelt zellert szórjuk meg liszttel, és bő, forró olajban süssük ropogósra.

A zellert megtisztítjuk, szeletekre vágjuk, majd a felolvasztott vajon párolni kezdjük. Amikor már majdnem
puha, felöntjük a zöldségalaplével, megsózzuk, és lassú tűzön teljesen puhára főzzük.
A tejszínt elkeverjük a keményítővel, a leveshez öntjük, azután botmixerrel az egészet egyneművé keverjük.
Hozzáadjuk a sajt felét kockákra vágva, végül a levest még egyszer felforraljuk. Tálaláskor rámorzsoljuk a


Rokfortos paradicsomsaláta

www.receptweb.hu - Ro


Elkészítési idő: 15-30 perc
Nehézség: 2

60 dkg kemény paradicsom,
1 csokor zöldhagyma, szárával együtt,
10 dkg jó érett rokfort,
fél citrom leve,
3 evőkanál olaj,
ízlés szerint só és törött fekete bors,
a tálaláshoz kevés petrezslyemzöld.

A paradicsomokat megmossuk, lecsöpögtetjük, és
negyedekre vágjuk. A zöldhagymát megtisztítjuk, a hagymát felkarikázzuk, a zöldjét pedig nagyon finomra
összevágjuk.
A rokfort felét összemorzsoljuk, és a paradicsommal, a hagymával és a zölddel óvatosan összekeverjük. Ezután citromlével, olajjal meglocsoljuk, és csak nagyon kevés sóval (mert a rokfort sós), borssal meghintjük.
Kissé összeforgatjuk, majd az egészet tálra halmozzuk. A megmaradt sajtot feldaraboljuk, és a saláta tetejére rakjuk.
Végül petrezselyemlevélkékkel díszítjük. Fóliát borítunk a tetejére, és fél órára a hűtőszekrénybe tesszük. Önálló étkezésre, akár vacsorára is megfelelő, de húsétel mellé is kitunő


Rokfortos húsgombócok

Rokfortos húsgombócok

A zsemlét vágjuk kockákra, áztassuk tejbe, majd adjuk hozzá a darált marhahúst.
A hagymát apróra vágva, fokhagymával fűszerezve pároljuk üvegesre 1 evőkanál olajban, majd adjuk hozzá a húshoz. A 2 tojást, petrezselymet, kakukkfüvet, ketchupot, sót, borsot is adjuk a húshoz, jól gyúrjuk össze a masszát. Formáljunk belőle kb dió nagyságú gombócokat, mindegyik közepébe tegyünk egy kocka rokfort sajtot. Zsemlemorzsába forgassuk, és süssük ki olajban.
Összetevők:
50 dkg marha darálthús
1 zsömle
1 dl tej
1 hagyma
1 gerezd fokhagyma
2 tojás
kakukkfű
2 ek ketchup
3 ek apróra vágott petrezselyem

bors
10 dkg rokfort sajt
zsemlemorzsa
olaj a sütéshez


Rokfortos krém

Rokfortos krém - Receptbazár - Receptek az Interneten


(pl. kiflikarikákra, vendégváró falatként)
Kb. 60 db kiflikarikához: 15 dkg rokfort (márványsajt, kéksajt), 10 dkg lágy margarin.
Összekeverni, majd megkenni a kifliket. Lehet ízesíteni pici száraz fehérborral és vöröshagyma-krémmel.


Rokfort krém

Rokfort krém / Csontvédő receptek / Csontritkulás / Kiemelt témák


Idő: 20 perc

Nehézség: könnyű

Hozzávalók:
legalább 4 személyre: 25 dkg. márványsajt 1 csomó zöldhagyma 2 ek. sima natúr joghurt 2 ek. Sovány sajtkrém (tömlős is jó)

Elkészítése:
A zöldhagymát 2 centis darabokra vágom és beledobom a robotgépbe (gépi keverő is jó). A szára nagyon fontos, hogy belekerüljön (így lesz szép színe és ezért nem jó vöröshagymával csinálni). Utána eltördelem a márványsajtot és hozzádobálom. Sokáig járatom, hogy a hagyma minél apróbb legyen. Hozzákeverem a joghurtot és a sajtkrémet, majd pár percig tovább keverem, hogy sima legyen és kész. Kétszersülttel, pirítóssal, rozskenyérrel és sok zöldséggel (paprika, paradicsom) a legjobb.


Rokfortos burgonyamártás

Ízletes receptek - Mártások, Burgonyamártás: Rokfortos burgonyamártás


Hány személyre:

» 1 burgonya
» 5 dkg reszelt rokfort
» 2 dl tejföl
» 1 csokor zöldhagyma szára vagy snidling
» késhegyni törött fehérbors
» csipetnyi porcukor


Rokfortos pogácsa

Rokfortos pogácsa
50 dkg liszt
30 dkg margarin
15 dkg rokfort(kékpenészes sajt)
2 tojássárgája
1 tojásfehérje
2 dkg élesztő
egy kevés tej,cukor az élesztő futtatásához
1 dl tejföl
pirospaprika

Elkészítés:
Liszt+margarin+rokfort+tojássárgája+só+tejföl+futtatott élesztő=összegyúrni.
1 órát pihentetni.Majd 2 ujjnyi vastagságúra nyújtani.Pogácsa formákat csinálunk belőle és így is pihentetni 20 percet.
Közvetlenül sütés előtt pirospaprikás tojásfehérjével meg kell kenni a pogik tetejét.Erős lángon kell megsütni.


Kalács

50 dkg liszt
2 tojás
6 dkg cukor
8 dkg vaj
1 bögre tej
1 csipetnyi só
0,5 citrom reszelt héja
élesztő

2009. március 4., szerda

Brownie

Hozzávalók: 2/3 pohár vaj vagy margarin, 2 pohár cukor, 4 tojás, 1 teáskanál vanília, 3/4 pohár kakaó (nem cukrozott!), 1,5 pohár liszt, 1 teáskanál sütőpor, 0,5 tk só, 1 pohár dió (kaliforniai) de ízlés szerint lehet több vagy kevesebb is.
Elkészítés:
1.) Az összetevőket összekeverjük, jól eldolgozzuk, érdemes a diókat félbevágni, úgy nem olyan nagyok, meg könnyebb elkeverni.
2.) A masszát egy kivajazott tálba tesszük, és kb. 30-40 perc alatt 200C-on megsütjük. Akkor sült meg, ha a szélei már elváltak az edény oldalától. A sütési idő különbözhet attól függően is, hogy mekkora edénybe tesszük, mennyire vékony ill vastag a tészta. Érdemes egy kést beleszúrni, és ha már nem ragad rá a tészta, akkor kész! Melegen fagylalttal, vagy hidegen is tálalhatjuk!

Finom almatorta

Hozzávalók:
• 1/2 csésze rumba áztatott mazsola (lehet whiskybe is, akkor drágább)
• 20 dkg liszt
• 1 csapott teáskanál sütőpor
• 12,5 dkg vaj
• 15 dkg cukor (én barnacukrot használok)
• 2 csomag vaníliás cukor
• 75 dkg alma (kb. 4 nagyobb)
• 1 citrom leve (vagy citromlé)
• 4 egész tojás
• fahéj, barna cukor, • porcukor
• liszt a szóráshoz
• vaj a tepsi kikenéséhez
Elkészítés: Egy 26 cm átmérőjű tortaformát kivajazunk és kilisztezünk. A sütőt 180°C-ra előmelegítjük.

A lisztet a sütőporral összeszitáljuk. A vajat egy nagyobb tálba daraboljuk, majd a cukorral és az egyik vaníliás cukorral jól kikeverjük.
Az almákat meghámozzuk, magját eltávolítjuk, félbevágjuk. A tetejét nagyon sűrűn beirdaljuk, vigyázva, ne vágjuk át! Meglocsoljuk citromlével vagy citromos vízbe áztatjuk.
A tojásokat szétválasztjuk, majd a sárgáját egyenként a vajhoz adjuk. A lisztet és a mazsolát is hozzákeverjük.
A tojásfehérjét pici sóval, kemény habbá verjük és óvatosan a masszához keverjük.A tésztát formába öntjük és az almákat koszorúszerűen a tetejére rakjuk. Középre is kerülhet alma!
A tetejét megszórjuk fahéjjal, vaníliás cukorral, barna cukorral
Sütőbe tesszük és szép lassan kb. 1 óra hosszat sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, majd kb. 10 percet a sütőben hagyjuk.
A tortaformában hagyjuk kihűlni
Tálaláskor a tetejét porcukorral megszórjuk.

Bécsi almatorta

Hozzávalók:
• A tésztához:
• 20 dkg liszt
• 1 teáskanál sütőpor
• 1 tojás, 10 dkg cukor
• 12,5 dkg margarin
• 6 db alma
• Az öntethez:
• 15 dkg margarine, 12,5 dkg cukor
• 1 tojás, • 1 citrom reszelt héja
• 10 dkg liszt
• 20 dkg tejszín, 1 evőkanál cukor
• 2 dkg lapokra vágott mandula vagy darabolt dió
• valamint 2 evőkanál zsemlemorzsa
Elkészítés: A tésztához valókat összegyúrjuk. Egy 26 cm átmérőjű kapcsos tortaformát kivajazunk, zsemlemorzsával megszórjuk, és a tésztával kibéleljük úgy, hogy kb. 3 cm pereme is legyen. A tésztát villával többször megszurkáljuk. Az almát meghámozzuk, a magházat kivágjuk, szeleteljük, és a tésztán elosztjuk. Az öntethez a lágy margarint, a cukrot, a tojást, citromhéjat kikeverjük. A lisztet hozzáadjuk, végül óvatosan a felvert tejszínhabot is hozzákeverjük. A masszát az almán elosztjuk, a tetejét cukorral és a mandulával (dióval) megszórjuk. Előmelegített sütőben 200 fokon tűpróbáig türelmesen sütjük. Langyosan vagy hidegen szeleteljük, a tetejét tejszínhab rózsákkal díszíthetjük.

Rumos fazék

5 db kivi
1 ananász
1 mangó
1 narancs
1 citrom
1 marék aszalt szilva
és még bármilyen gyümölcs, ami aszalva van

1 liter rum (38 fokos) negyedét egy kis fehéjjal és kb 500 gr cukorral együtt felmelegítjük. Amikor jól felolvadt a cukor, hozzáadjuk a többi rumot, s mindezt a kehelyben lévő gyümölcsökre öntjük. A nagyobb gyümölcsöket előzőleg felszeleteljük. A koktélt több napon keresztül állni hagyjuk, hűvös helyen, sötétben (le kell takarni). A rumos koktél akár 1 hónapig is el áll. (ha hagyod..)

Piedone-tokány

Hozzávalók:
• 60 dkg sertéslapocka
• só
• frissen őrölt bors
• 2 gerezd fokhagyma
• 2 kis fej hagyma
• 1-1 piros és zöldpaprika
• fél csokor petrezselyem
• 30 dkg vörös bab (konzerv)
• egy teáskanál pirospaprika
• fél evőkanál zöldbors
• néhány csepp Worcester-szósz
• citromlé
• 2 dl tejföl
• 1 dl tejszín
• olaj
• vágott petrezselyem meghinteni

Előkészítés: A fokhagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk. A húst megtisztítjuk a zsírtól, az inaktól és hártyáktól, majd kisujjnyi csíkokra vágjuk. Ezután sóval, borssal és fokhagymával fűszerezzük. A petrezselymet megmossuk, finomra vágjuk, a hagymát megtisztítjuk, félbe-, majd csíkokra vágjuk. A paprikát megmossuk, félbevágjuk, kivágjuk a csumáját, és szintén csíkokra vágjuk. A babot szitán hideg vízzel jól leöblítjük és lecsöpögtetjük.

Elkészítés: Az olajat egy nagy serpenyőben jól felforrósítjuk, és hirtelen elősütjük benne a húst, kivesszük, és melegen tartjuk. A fölösleges zsírt leöntjük, majd a visszamaradt zsiradékban a hagymát üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a paprikacsíkokat és a petrezselymet, rövid ideig együtt pirítjuk, ezután beletesszük a tejfölt, és egy kis vízzel vagy marhahúslevessel felöntve simára főzzük. Végül pirospaprikával, zöldborssal, Worcester-szósszal és citromlével fűszerezzük, beletesszük a babot, a húst, a tejszínt, és az egészet felforrósítjuk, de már nem forraljuk. A tűzről levéve szükség szerint pikánsan utóízesítjük, majd vágott petrezselyemmel meghintve, párolt rizzsel körítve tálaljuk.

Túrós bukta

2007. november 4. 17:49

60 dkg liszt (tönköly rétesliszt)
10 dkg vaj/margarin
25 dkg túró
2 dl tej
1 dl tejföl
5 dkg cukor
1 tojás
1 kiskanál porélesztő
csipet só
Tölteléknek:
lekvár, nutella
Kenéshez:
1 tojás sárgája
3 ek tejszín

A langyos tejbe teszek egy kis kanál cukrot és a porélesztőt 10 perc alatt megfuttatom benne. Addig a lisztet egy tálba szitálom és a közepébe öntöm az összes többi hozzávalót. Majd a felfuttatot élesztővel együtt alaposan kidagasztom a tésztát. Elég tömör és nehézkes a tészta. Kalács tészta állagú, könnyen formázható.
1 órát hagytam kellni, majd lisztezett deszkára borítottam, és jól átgyúrtam újra. Kb. 1 cm vastagságig nyújtottam és négyzetekre osztottam. Soha nem töltöm ugyanazzal mindet. Nálunk a cseresznyelekvár, baracklekvár és a nutella a menő. Egy kanálnyi tölteléket szoktam, egy buktára tenni. Szorosan összedolgozom a bukta széleit és tepsibe rendezem őket.
Én azt szeretem, ha összenőnek sütés közben, mert akkor egyetlen irányt választva magasra nőnek sülés közben, és egy bukta szerintem legyen magas. Arról nem is beszélve, hogy pont elég, ha csak két széle lesz. Ezért úgy teszem őket egymás mellé, hogy majdnem összeérjenek még kelés nélkül.
A tepsiben még 45 percet kelesztem letakarva őket, majd lekenem tojássárgája és tejszín keverékével. Kb.ugyanannyi tejszínt adok egy sárgájához, amennyi a sárgája.
180 C°-on, 1 óra alatt készre sütöm.

Töki pompos

Hozzávalók:
• 50 dkg liszt
• 2-3 főtt krumpli
• 1 csomag sütőélesztő
• 20 dkg bacon
• 1 fej vöröshagyma
• 4-5 gerezd fokhagyma
• 5 dl tejföl
• 15-20 dkg sajt
Elkészítés: A krumplit megfőzzük, és áttörve hozzáadjuk az élesztővel elkevert liszthez. Esetleg a krumpli főzőlevét használhatjuk az elkészítéshez. Kicsit kell csak sózni. 1 óra kelés után tepsiben nyújtjuk, félig megsütjük. Kivesszük a sütőből, és az előzőleg már tejfellel, zúzott fokhagymával összekevert, feldarabolt baconnel megkenjük (ne sajnáljátok az alapanyagot), megszórjuk a laskára vágott vöröshagymával, majd visszatesszük a sütőbe kb. 10 percre. A sütés vége felé megszórjuk a reszelt sajttal. Cserszegi fűszeres a legjobb hozzá.

Csőben sült krumpli zöldborsóval és sonkával

Hozzávalók:
• 80 dkg krumpli
• 15 dkg borsó
• 2 fej hagyma
• 3 kanál vaj
• 2 kanál liszt
• 2 dl tejszín
• 2,5 dl húsleves /leveskockából/
• 15 dkg sonka
• 5 dkg reszelt sajt
• só
• bors
• majoránna
• petrezselyemzöld
Elkészítés: A krumplit meghámozzuk, kockára vágjuk, és sós vízben megfőzzük, majd leszűrjük. A sonkát csíkokra vágjuk, a sajtot lereszeljük, a petrezselyemzöldet apróra metéljük. A kockára vágott hagymát barnára pirítjuk, liszttel berántjuk, felöntjük a levessel, belekeverjük a tejszínt, fűszerekkel ízesítjük, és sűrű mártássá főzzük. Végül hozzáadjuk a sonkát és a borsót. A krumplikat vajjal kikent tűzálló tálba rendezzük, leöntjük a mártással, megszórjuk a sajttal, meghintjük a maradék petrezselyemzölddel, és ropogósra sütjük.

Aludttejes lepény

Hozzávalók 4 személyre

» 1-1 1/2 dunsztosüveg aludttej
» 1 tejföl
» 3 tojás
» 12-20 dkg liszt
» kevés só
» kevés cukor
» lekvár
» kb. 3 ek. olvasztott zsír vagy olaj

Az aludttejbe beleütünk 2 tojást. Hozzáadjuk a sót és a cukrot. Kézi habverővel rövid ideig keverjük, a lisztet apránként, folyamatos keverés mellett hozzáadjuk, hogy sűrű palacsintatészta-szerű legyen. A tejfölt a maradék tojással és kevés cukorral összekeverjük. Egy kis olvasztott zsírral vagy olajjal kikenjük a tepsit, beleöntjük a lisztes masszát, majd meglocsoljuk a maradék olajjal. Rátesszük a tej fölös masszát, lekvárt csöpögtetünk bele, és előmelegített sütőben kb. 25-30 percig sütjük.

Datolyagolyók

A bejegyzést rpanni írta 2007. márc. 23. 20:49-kor
Kategóriák: Sütemények

Maris receptje, jobb híján került a sütemények közé, nem kell sütni :-)

500 gr datolya (összenyomkodva)
200 gr margarin
1 tojás
250 gr keksz, törve (még jó is, ha darabos)
150 gr dió, durvára darálva

A margarint lábosban (ne legyen kicsi) a datolyával kis lángon keverjük, majd hozzáadjuk a tojást, a kekszet, a diót, jól összekeverjük. 2 cm-es golyókat formálunk és jól záródó dobozba tesszük, ami megmaradt a formálás után. Cukor nélküli, mert a datolya elég édes.

Mézes kacsasült gurulós málnával

Hozzávalók 4 személyre:
• 2 kicsontozott kacsamell
• 1 kávéskanál szárított majoránna
• 4 evőkanál olaj
• 1 kis darabka gyömbér
• 2 evőkanál méz
• 50 dkg nagy szemű málna

Előkészítés: A kacsamellet megtisztítjuk a tokoktól, megmossuk, majd konyhai papírtörlővel leszárítjuk. A bőrét bevagdossuk, bedörzsöljük sóval, őrölt borssal és a majoránnával. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük.

Elkészítés: Serpenyőben felforrósítjuk az olajat, a kacsát tűzálló tálba tesszük, leöntjük a forró olajjal, kevés vizet öntünk alá, mellédobjuk a gyömbért, lefedjük alufóliával, és a sütőben kb. 40 percig pároljuk. Kivesszük a húst a sütőből. Megkenjük a mézzel, meglocsoljuk a levével, és kb. 15 percre fedetlenül visszatesszük a sütőbe. Figyeljük, nehogy a méztől hirtelen megégjen! Közben a málnát óvatosan megtisztítjuk, hogy ne törjük össze a szemeket. Lecsepegtetjük, és papírtörlőn száradni hagyjuk. Amikor a hús aranybarnára sült, kivesszük a sütőből, levét az olajos serpenyőbe öntjük, felforrósítjuk, és a málnát hirtelen átforgatjuk benne. Inkább rázogassuk, mint keverjük, nehogy a szemek összetörjenek. A kacsamellet felszeleteljük, és a forró málnával kínáljuk.

Hamis marcipános

barna tészta:

fél margarin kocka
10dkg porcukor
20 dkg darált keksz
10dkg kókuszreszelék
3 ek. rendes kakaó
3 ek lekvár ( eredetileg barack, de szerintem a vegyes piros jobb)
fél dl rum

zöld tészta
fél margarin kocka
10 dkg porcukor
30 dkg darált keksz
egy mandula aroma
7-8 cl. forró víz
a forró vízben el kel keverni az aromát

A margarint kicsit meg kell olvasztani, puhítani, a porcukrot átszitálni, ne legyen csomós. Először a barna tésztát, majd a zöldet kell összekeverni, jó alaposan villával. keverés után a "tészták" morzsalékosak, de az nem baj. Két akkora tálca lesz, mint amit vittem. A barna morzsalékot elosztjuk a tálcán, jól megnyomkodjuk, ettől összeáll, rá kerül a zöld, azt is szétnyomkodjuk. Ha nem áll össze pici vízzel meg lehet spriccelni, de nekem ez az arány jól bevált.
A végén csoki mázzal leöntjük a tetejét, és elvileg egy éjszakára berakjuk a hűtőbe, de 1-2 óra a mélyhűtőben is elég neki.

nincs benne semmi romlandó, így ha nem fogyna el, napokig elvan a hűtőben.

Lehet magasabbra is csinálni (pl. egy tálcára csak), azonos közönként egy szem mandulát a tetejére, és kis pogácsa szaggatóval kiszaggatni, rendkívül mutatós.

(sezi receptje)

Tűzdelt ürücomb

A jól megtisztított, megmosott, leforrázott ürücombot sűrűn megtűzdeljük füstölt szalonnával és félbevágott fokhagymagerezdekkel. Besózzuk és egy fél óráig állni hagyjuk. Megfelelő mennyiségű zsírba tesszük egy tepsibe, kevés vizet is adunk alá, sütőbe tesszük. Mérsékelt tűznél, gyakran locsolva, forgatva, és a levét vízzel gyakran pótolva, puhára pároljuk, végül szép pirosra sütjük. A húst kivesszük, a lesült részeket fakanállal elszabadítva, a pecsenyelét vízzel pótolva, rozsdás pecsenyelevet készítünk. A vékony szeletekre vágott húst forró tálra tesszük és a pecsenyelét a húsra öntjük.

(régi recept valahonnan)

2009. március 2., hétfő

Marhahús-pecsenye

Transindex -- Receptor -- Marhahús-pecsenye



Süsd meg az pecsenyét. Hadd ázzék egy egész éjjel. Az leve fele ecet, fele víz és fokhagyma lészen. Reggel vedd ki az levéből, sózd meg, szűrd meg, vedd le az levét, melyben az pecsenye ázott. Szűrd meg: az sűrűje az fenekén marad. Töltsd egy serpenyőbe. Írósvajjal, borssal az sültet öntözzed. Úgy szeretik a magyar és lengyel urak. (Bornemissza Anna szakácskönyve 1680-ból)

Csípős-savanyú leves

A csípős-savanyú leves titka - Mindmegette.hu

Hozzávalók 1 főre: zúzott erős paprika (az Erős Pista tökéletes), napraforgóolaj, 1-2 gerezd fokhagyma, bors, só, étkezési keményítő, 1 tojás, sárgarépa, fafül gomba, tofu, szójababcsíra, füstölt/sült/főtt hús (lehetőleg kacsamell), víz, ecet
Elkészítés:
1. Felaprítjuk egészen kis darabokra (kb. 3x3x3mm) a fokhagymát, sárgarépát, beáztatott fafül gombát, a tofut és a húst.
2. Villával felverjük a tojást.
3. Feloldunk kb. 2 evőkanál keményítőt legalább háromszor annyi vízben.
4. Felforrósítjuk a wokot (hogy az esetlegesen benne maradt víz elpárologjon), beleöntünk kb. 4 cl olajat. Ebben az esetben elég enyhén felforralni az olajat, az extrém hőfok veszélyes lehet.
5. Beleöntjük a forró olajba az Erős Pistát és a fokhagymát. Enyhén átsütjük (gyors folyamat, a fokhagyma könnyen eléghet!). Ezt a keveréket kiöntjük egy tányérba.
6. Vizet forralunk a wokban.
7. A forró, de még nem zubogó vízbe beleöntjük a felaprított alapanyagokat, néhány percig (kb. 3perc) kevergetve főzzük. Közben sózzuk, borsozzuk.
8. Lassan hozzáadagoljuk a vízben feloldott keményítőt.
9. Belekeverjük a felvert tojást, közben gyorsan, körkörösen kavargatjuk, hogy a tojás szép, hosszúkás legyen, ne pedig darabos.
10. A leveshez ízlés szerint adunk az erőspaprika-fokhagyma-olaj trióból.
11. A végén kerül bele az ecet, ízlés szerint.

TIPPEK
- A leveshez teteszőleges húst használhatunk.
- A szárított fafüle gombát vízbe kell áztatni kb. 15 percig, mielőtt bármilyen akcióba lendülnénk vele.

2009. február 27., péntek

Bárchesz

Bárchesz - Min


Hozzávalók:
# 1 kg liszt
# 1 tojás
# 5 dkg élesztő
# 2-2,5 pohár víz
# 2-3 kávéskanál só
# 1/2-3/4 pohár olaj
# 1/2 pohár cukor
# A tetejére:
# 1 tojás
# szezámmag

Elkészítés: Amíg az élesztő a langyos cukros vízben felfut, keverd össze a lisztet a tojással, a cukorral, a sóval és az olajjal. Utána keverd bele a felfutott élesztőt és még annyi vizet, amennyit felvesz a tészta. Hagyd kelni kb. fél órát. Utána kis darabokban fond össze, tedd tepsibe, kend meg a tetejét tojásssal, szórj rá szezámmagot, és tedd be a sütőbe. Ha nem előmelegített sütőbe teszed, hanem a bárchesszel együtt hagyod felmelegedni a sütőt, nagyon finom, könnyű tésztát kapsz.

2009. február 22., vasárnap

Lekváros málé (kukoricalepény)

Lekváros málé (kukoricalepény) recept
Hozzávalók:
5 dl tej
2 dkg cukor2 dkg vaj+a tálhoz
2 tasak vaniliás cukor
15 dkg kukoricadara
15 dkg darált dió
10 dkg szilvalekvár
2 ek.porcukor

Elkészítés:
A tejet felforraljuk,amikor forr,belekeverjük a cukrot,a vajat,a vaniliás cukrot,és beleszórjuk a kukoricadarát.nagyon lassan folytonos kevergetés mellett sűrűre főzzük,de még kicsit folyós legyen.
Kivajazunk egy kis tepsit vagy tűzálló tálat,és a málé felét beleöntjük.
A diót elkeverjük a szilvalekvárral,háromnegyed részét rákenjük a masszára,majd a másik felével befedjük.
A tetejét megkenjük a visszamaradt diós lekvárral,megszorjuk porcukorral.
Egy-egy szem vagy darabka gyümölccsel is diszithetjük.
Hidegen vagy még langyosan fogyasztható.

Tanácsok:
Mellé is kinálhatunk lekvárt.Fogyasztható,kb 30 perc mulva.

KUKORICA LEPÉNY- „GÖRHE”

Palóc Út Egyesület
 (Kazár)- Nagy Lászlóné receptje

Hozzávalók:
30 dkg kukoricaliszt
fél csomag sütőpor
4 db tojás
1 dl olaj
1 dl víz

A tojásokat a porcukorral simára keverjük, majd folyamatos kevergetéssel hozzáadjuk a lisztet, a sütőport, az olajat, a vizet, ezeket is jól elkeverjük szép simára. A kilisztezett, kizsírozott tepsibe beleöntjük és előmelegített sütőben, lassú tűzön kb. fél óráig sütjük.

Juhtúrós kukoricás lepény

A kelt tészta titka - nana


Hozzávalók 18-20 darabhoz: 35 dkg liszt, 15 dkg kukoricaliszt, 2,5 dkg élesztő, 1-2 dkg só, 1 teáskanál cukor, 1 dl tej, 15 dkg húsos szalonna, 2 közepes fej vöröshagyma, 20 dkg juhtúró, 3 dl tejföl

1. A vékony csíkokra vágott szalonnát kicsit pirítsuk meg, majd tegyük rá a fél karikára szelt hagymát, és pároljuk üvegesre, tegyük félre.
2. Az élesztőt keverjük el a cukorral, kevés liszttel, a langyos tejjel és ugyanannyi vízzel. Langyos helyen futtassuk fel.
3. A kukoricalisztet és a lisztet nagyobb tálban keverjük el a sóval, az élesztővel, és annyi langyos vízzel, hogy 2 dl tésztát kapjunk. Jól dagasszuk ki, majd letakarva, langyos helyen kelesszük a duplájára. Kicsit gyúrjuk át, és lisztezett deszkán nyújtsuk fél cm vastag téglalapra, majd vágjuk 10 x 10-es darabokra.

4. Nagyobb hézagokat tartva közöttük, a lepényeket fektessük tepsibe, még 10-15 percig kelesszük, majd 180 C-fokra előmelegített sütőben süssük elő őket (5 perc). Vegyük ki a sütőből, és mindegyik tésztakocka tetejére tegyünk a szalonnás hagymából, a juhtúróból és locsoljuk meg tejföllel. Tegyük vissza a sütőbe, amíg a teteje szépen megpirul. Forrón, tejföllel tálaljuk.

Kukorica lepény

Szakácskönyv/Növények/Kukoricás - Wikikönyvek
Hozzávalók:

* 30 dkg vaj,
* 1 kg kukorica,
* 15 szem meggy,

Elkészítés: keverjünk össze mindent és főzzük meg - (tepsiben).

2009. január 31., szombat

Flamand gombasaláta

Hozzávalók: 10-12 db kisebb champignon gomba, két deci tartármártás, 1 citrom, 20 deka hideg sülthús, 5 darab kemény fõtt tojás, egy darab nagyobb ecetes vagy kovászos uborka, két-három szelet szardella, egy nagyobb fõtt burgonya. 10 deka trappista sajt, törött bors, kevés édespaprika, egy kiló sárga, édeshúsú zöldpaprika, 2 deci borecet, kevés cukor, négy evõkanál étolaj, kevés metélõhagyma.

A gombának a csutkáját levágjuk, majd apróra vágva a gomba szárát, az egészben hagyott gombafejekkel együtt citromos sós vízben megpároljuk. Párolási idõ 3 perc. A gombákat a lében hagyjuk kihûlni, az aprógombát kiszedjük és egy tányérba téve, összekeverjük a következõkel: a sültet megdarálva, az 5 darab kemény tojás sárgáját a szardella szeletet megkaparva az uborkát tormareszelõn lereszelve, a fõtt burgonyát és a sajtot apró kockára vágva, kevés só, törött borssal, paprikával ízesítve és annyi tartármártással összekeverve, hogy jó kemény, formázható legyen a töltelék. Most a tíz darab fél tojást megtöltjük úgy, hogy a gombára helyezve egy ujjnyi vastagságban látható legyen a töltelék. Alul az egész gomba, tetején a fél töltött tojás. A finom metéltre vágott zöldpaprikát forró sós vízzel leöntjük, majd marináljuk.

Citromos gombasaláta

fél kiló gomba
2 hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyemzöld
1 citrom leve
5 szem koriander
2 evőkanál borecet
4 evőkanál olaj

bors

A gombát megmossuk, leitatjuk róla a nedvességet, és hosszában vékonyan felszeleteljük. Hozzáadjuk az apró kockára vágott hagymát és az átpréselt zúzott fokhagymát, koriandert, a citrom levét. Sózzuk, borsozzuk, majd a hűtőben tesszük egy jó órára. Meghintjük petrezselyemzölddel, olajjal locsoljuk.

Gombasaláta

Gombasaláta recept

Hozzávalók:

» 1 kg gomba
» ecet
» só
» 1/2 kg vöröshagyma
» borecet
Elkészítés ideje:

30 perc
Elkészítés módja:

A gombát megtisztítjuk, majd félbevágjuk, vagy ha nagyok, felszeleteljük. Sós, ecetes vizet forralunk, majd a gombára öntjük. Lefedve 60 percig állni hagyjuk. Utána lecsöpögtetjük, majd a felkarikázott hagymával, 1 mokkáskanál sóval és 1 evőkanál borecettel üvegekbe rétegezzük. A tetejére több só és ecet kerül, majd hurkapálcika segítségével lenyomjuk, lezárjuk, és hideg helyre állítjuk.

Gombasaláta

Konyhaweb

* Hozzávalók:

50 dkg apró csiperkegomba
1 ek fehérborecet
kevés citromlé
1 ek olívaolaj

fekete bors
1 gerezd fokhagyma
petrezselyemzöld

* Elkészítés:

A gombát megtisztítjuk, és negyedekre vágjuk, majd sós, borecetes vízben néhány percig fõzzük, hogy ne legyen túl puha. Leszûrjük és lecsöpögtetjük.
Összekeverjük az olajat, sót, borsot és a citromlét, és beletörjük a fokhagymát. Ezt az öntetet ráöntjük a gomára és jól összekeverjük.
Apróra vágott petrezselyemzölddel megszórjuk a tetejét, és letakarva 1 órát állni hagyjuk. Ha szükséges, tálalás elõtt utánaízesítjük.

Tejes kalács recep

Tejes kalács recept
Tejes kalács recept
Kategória:
Kenyerek, péksütemények

Hozzávalók:
lisz
élesztő
tej
tojás
cukor

vaj

Elkészítés:
1 kg liszthez 2-3 dkg élesztőből 2-3 dl tejjel gyenge kovászt készitünk,és a lisztbe öntve hadjuk megkellni.Ha megkelt a következőket adjuk hozzá:2-3 tojás,kevés cukor,csipetnyi só,másfél dl olvasztott vaj fele,és annyi langyos tej amennyit felvesz.Dagasztás közben öntjük a tészta alá a megmaradt zsiradékot,és bedolgozzuk,szinte hajtigatva ettől lesz foszlos a kalács,azután vagy formába teszük, vagy megkelesztve fonjuk és a tepsin tovább kelesztjük.Egyenletes tűznél szép pirosra sütjük.

2009. január 3., szombat

Kocsonya

receptura.hu - Receptek - Kocsonya 5
Kocsonya 5


Beküldő:
Értékelés: / (3 Szavazás)
Megjegyzés:


Hozzávalók:

3 kg kocsonyahús vegyesen (láb, fül, orr, farok, csülök, bőrke, sovány fejhús), 4,5 l víz, 3 kávéskanál só, 3-5 szem bors, ízlés szerint pirospaprika, vöröshagyma, fokhagyma.




Elkészítés:

A húsdarabokat gondosan meg kell tisztogatni, többször megmosni, és a lábvégeket hosszában kettévágni. Jobban elaprózni nem érdemes, mert csontszilánkos lehet.
A fület négyfelé, az orrát két-három darabba vágjuk. Annyi vizet öntünk rá, amennyi háromujjnyira ellepi. Tegyünk bele sót, de csak keveset, mert amire a kocsonyahús puhára fő, a felesleges víz elfő, és így sósabb lesz a lé. Ez az étel ízletesebb, ha a kocsonyának valókat a sertésvágás után két hétre sóba tesszük. Ha sózott húsból készítjük, még óvatosabbak legyünk a sózással. Ha esetleg a lé nagyon lefőne, és a hús még nem puha, önthetünk utána vizet, de ha már elkészült, akkor nem szabad vízzel pótolni, mert nem dermed meg. Sokan jobban szeretik a levét, mint a húst, és sok levet öntenek rá. Van aki répát és petrezselyemgyökeret is tesz a kocsonyába. Az Alföldön inkább csak fokhagymát szokás. Ha a hús már puha, levesszük a tűzről, és kb. negyed óra hosszat hagyjuk higgadni, a tetejéről leszedjük a zsírt, levét átszűrjük, újra hagyjuk higgadni. Ezalatt a húsokat a tányérokra elosztva szétrakjuk úgy, hogy minden tányérra jusson húsos és csontos rész is. A főzés közben kiesett csontokat már ne tegyük közé. (Van, ahol kicsontozzák a megfőtt húsokat, de felesleges.)
A húsra ráöntjük a letisztult levet. Ha egy keveset hűlt, hintsük meg a tetejét piros csemegepaprikával. (Könnyen megtudhatjuk, hogy jó-e már a kocsonya leve, ha egy kistányérra teszünk egy fél levesmerőkanállal, kitesszük a hidegre, és ha egy negyed óra alatt megkeményedik, akkor megfőtt a kocsonyánk.) Ha a kocsonyát több napig el akarjuk tenni, ne szedjük le a zsírját. A kész kocsonya hideg helyre, de sohasem a fagyra teendő, mert nem fagynia, hanem megalvadnia kell.